لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

آزمایش HPV در سنندج چیست و چگونه انجام می شود؟

آزمایش HPV چیست؟ یکی از شایع ترین بیمار هایی که زنان و مردان در هر سنی ممکن است آنرا تجربه کنند، بیماری مقاربتی زگیل تناسلی است که بانوان جهت تشخیص این بیماری ملزم به انجام آزمایش HPV هستند.

زگیل تناسلی در صورتی که به موقع درمان نشود ممکن است منجر به بروز بیماری سرطان دهانه رحم در زنان شود. لازم است بدانید که این زگیل های تناسلی در مقایسه با تبخال های تناسلی بسیار متفاوت هستند زیرا که این زگیل ها لزوما قابل مشاهده با چشم نیستند فردی امکان دارد ضایعه ای نداشته باشد ولی اچ پی  او مثبت باشد. از عامل اصلی بروز این بیماری میتوان به ویروس پاپیلومای انسان اشاره کرد.

آزمایش HPV چیست؟‌

آزمایش HPV چیست؟‌

تمامی افرادی که رابطه جنسی دارند برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ها مقاربتی بایستی به صورت دوره ای جهت انجام آزمایش HPV اقدام نمایند. به طور کلی این آزمایش جهت تشخیص کامل ویروس HPV است. این آزمایش همراه با نمونه گیری پاپ اسمیر انجام می شود که هدف از ترکیب و انجام این دو آزمایش، یافتن زود هنگام سرطان دهانه ی رحم در زنان بالای 25 سال است. 

اهمیت آزمایش HPV در سنندج

از اهمیت بسیار بالای این آزمایش میتوان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:

بروز زگیل‌های تناسلی کم‌خطر در نواحی زیر:

 • بروز زگیل در نواحی نظیر اطراف مقعد یا ناحیه تناسلی و دهان
 • بروز عفونت در کل بدن
 • بروز زگیل در نواحی از بدن همانند دست و پاها

بروز زگیل های پرخطر در نواحی زیر : 

 • بروز عفونت های شدید در کل بدن
 • بروز سرطان هان
 • بروز سرطان دهانه رحم
 • بورس سایر بیماری های جنسی و مقاربتی
 • بروز مشکلات زناشویی و بدشکلی واژن و آلت

از این رو به علت برزو تمامی موارد ذکر شده، دریافتیم که انجام آزمایش HPV از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. طی انجام این آزمایش، نوع ویروس هم می تواند مشخص شود که از این رو پزشک می تواند بهترین نوع درمان را برای بیمار تجویز کند.

اهمیت آزمایش HPV

بیشتر بخوانید: سرطان رحم

آیا آزمایش HPV برای تشخیص سرطان دهانه رحم مفید است؟

آزمایش HPV می‌تواند به عنوان یک ابزار مفید برای تشخیص سرطان دهانه رحم باشد. سرطان دهانه رحم در بسیاری از موارد به وسیله ویروس پاپیلومای انسان (HPV) ایجاد می‌شود.

با انجام آزمایش HPV، می‌توان وجود ویروس در بدن را تشخیص داد .  در صورتی که نتیجه این آزمایش مثبت باشد، برای بررسی بیشتر و اطمینان از عدم وجود سلول‌های غیرطبیعی، این آزمایش همزمان با انجام آزمایش پاپ اسمیر (Pap smear) یا آزمایش DNA HPV تجویز می شود. بنابراین، آزمایش HPV می‌تواند به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای تشخیص و پیشگیری از سرطان دهانه رحم مورد استفاده قرار گیرد.

 آزمایش HPV برای تشخیص سرطان دهانه رحم

آیا آزمایش HPV برای تشخیص سرطان دهانه رحم در همه سنین توصیه می‌شود؟

آزمایش HPV برای تشخیص سرطان دهانه رحم برای افرادی که در معرض خطر عفونت HPV هستند توصیه می‌شود. در بیشتر موارد، HPV از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود، بنابراین افرادی که فعالیت جنسی دارند، از جمله زنانی که از سن ۳۰ سالگی به بالا هستند، برای انجام آزمایش HPV بایستی اقدام کنند.

همچنین، افرادی که در گذشته عفونت HPV داشته‌اند، نیز باید برای بررسی وضعیت خود به صورت دوره‌ای آزمایش HPV انجام دهند. همچنین اگر شما علائمی مانند خونریزی‌های غیرعادی، درد، تغییرات در رنگ یا شکل بافت‌های دهانه رحم دارید، پزشک شما ممکن است برای تشخیص سرطان دهانه رحم، آزمایش HPV را توصیه کند. در هر صورت، توصیه می‌شود با پزشک خود در مورد نیاز به انجام آزمایش HPV صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: سرطان تخمدان

مراقبت های لازم قبل از انجام آزمایش HPV

 • قبل از انجام این آزمایش از داشتن هرگونه رابطه جنسی خودداری کنید.
 • از استفاده کرم یا ژل واژینال خودداری کنید.
 • از انجام این آزمایش در دوران قاعدگی خودداری کنید.
 • از شست و شوی شدید ناحیه واژینال خود اجتناب کنید.

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا