لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

علت بزرگ شدن شکم بعد از عمل هیسترکتومی

بزرگ شدن شکم بعد از عمل هیسترکتومی عارضه ای است که در اغلب زنان پس از  برداشتن رحم ایجاد می­شود. پس از هیسترکتومی، تورم هایی پر از مایع در معده و ناحیه شکم ایجاد می­شود. این تورم ممکن است بخاطر ایجاد شدن  لنفوسیت یا لنفوسل باشند. در چنین وضعیتی از بیماری، جراح تورم ایجاد شده را با استفاده از بی­حسی موضعی و سوزن تخلیه می­کند. در بسیاری از اوقات این تورم به خودی خود از بین می رود، اما اگر بزرگتر از حد معمول باشد قطعا باعث ناراحتی بیشتری می­شود.

علت بزرگ شدن شکم بعد از عمل هیسترکتومی

چه چیزی باعث بزرگ شدن شکم بعد از هیسترکتومی می شود؟

اکثر خانم ها می­دانند که ممکن است پس از عمل برداشتن رحم تا چند روز نفخ و گاز داخل شکم داشته باشند، اما پزشک، طولانی تر شدن این عارضه را خطرناک و نیازمند درمان می­داند. بزرگ شدن شکم بعد از هیسترکتومی ممکن است به علت نفخ حاصل یبوست باشد. استفاده از بیهوشی در حین عمل و داروهای مسکن پس از آن می تواند به یبوست کمک کند، که اغلب باعث نفخ شکم بعد از هیسترکتومی می شود.

علت دیگر بزرگ شدن شکم بعد از هیسترکتومی این است که پس از عمل جراحی، بافت اسکار ممکن است دچار التهاب شده و باعث نفخ طولانی شود. این عارضه جانبی ممکن است حتی یک سال نیز طول بکشد.

همچنین در بسیاری از موارد دیده شده است که بزرگ شدن شکم بعد از هیسترکتومی یک نفخم و ورم معمولی نبوده و گاهی بزرگی شکم بخاطر آسیب دیدگی روده ها بوده و نیاز به جراحی داشته است. تشخیص تمام این عوارض احتمالی تنها از طریق مرتجعه به پزشک متخصص امکان پذیر است.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از عمل برداشتن رحم (هیسترکتومی)

چگونه می توان بزرگی شکم بعد از هیسترکتومی را مدیریت کرد؟

پس از انجام یک عمل جراحی به منظور برداشتن رحم، خطر عوارض جانبی زیادی وجود دارد. البته خوشبختانه می توان آن را کنترل و مدیریت کرد. یکی از عواملی که در بزرگ شدن شکم بعد از عمل هیسترکتومی نقش دارد شل شدن شکم بعد از جراحی است. در صورت ایجاد این مسئله، بیمار می تواند تحت نظر پزشک با انجام حرکات ورزشی درست و به کمک تغذیه سالم و مناسب از افتادگی و حالت شلی شکم جلوگیری کند.

همچنین تغذیه مناسب کمک می­کند تا مانع از ایجاد یبوست و نفخ معده گردد. جلوگیری از نفخ قطعا ورم های شکمی را نیز از بین می­برد.

از سوی دیگر اگر متابولیسم بدن کند شود، بدن انرژی زیادی نمی سوزاند؛ در عوض، این انرژی را به چربی تبدیل می کند و آن را در دور کمر و بخصوص ناحیه شکم ذخیره می کند. متأسفانه، بیمار وقتی بعد از هیسترکتومی وزن اضافه می کند، این فقط دور کمر او نیست که چاق می شود بلکه چربی در شکم نیز جمع می شود. اینجاست که مراجعه به پزشک تغذیه راه را برای درمان و حل این مسئله راحت و هموار می­سازد.

بیشتر بدانید: ورزش بعد از هیسترکتومی

چشم انداز بلند مدت برای افرادی که بزرگ شدن شکم را بعد از هیسترکتومی تجربه می کنند چیست؟

کسانی که به دلیل درمان مشکلات رحمی اقدام به عمل هیسترکتومی می نمایند قطعا توجه دارند که پس از برداشته شدن رحم دیگر بدن خونریزی دوران پریود را نخواهد داشت. قطع خونریزی به خودی خود می­تواند یکی از عوامل مهم و اثرگذار در بزرگ شدن شکم باشد.

در یک چشم انداز بلند مدت برای درمان عارضه بزرگ شدن شکم بعد از عمل هیسترکتومی توجه به چند نکته حائز اهمیت است:

1- ورزش کردن و پیشگیری از تجمع چربی بدن

2- سالم نگه داشتن مکانیزم بدن پس از قطع دوران عادت ماهانه

3- توجه به تغذیه مناسب برای رفع یبوست و ورم معده

4- مراجعه به پزشک معالج در صورت طولانی شدن مدت زمان تورم شکمی

تقویت روحیه صبر و بردباری و توجه به توصیه های پزشکی در طول مدت درمان یکی از مهمترین عواملی است که می­تواند به فرد در برطرف نمودن عارضه بزرگ شدن شکم بعد از عمل هیسترکتومی کمک نماید.

نتیجه گیری

در برخی از زنان ایجاد خونریزی و یا فیبروم شدید آنها را وادار به معالجه از طریق برداشتن رحم می­نماید. اما مشکل اصلی اینجاست که این جراحی منجر به بزرگ شدن شکم بعد از عمل هیسترکتومی می گردد. در برخی از موارد عارضه تورم و بزرگ شدن شکمی پس از هیسترکتومی بسیار کوتاه مدت بوده و بین 3 تا 7 روز به طول می انجامد که دلیل آن بخاطر ایجاد نفخ و ورم شکم پس از عمل بوده است. اما در برخی موارد این بزرگی 3 تا یک سال نیز طول می­کشد. هیسترکتومی در برخی زنان باعث ایجاد مایع در شکم شده که نیازمند خارج شدن مایع از طریق سرنگ خواهد بود. در موارد نادر بزرگ شدن شکم بعد از هیسترکتومی بسیار خطرناک تر از حالت طبیعی آن است. در این بیماران به خاطر آسیب دیدگی روده و یا معده، شکم کاملا بزرگ شده و درمان آن حتما باید تحت نظارت پزشک انجام شود. در چنین موقعیتی، اگر درمان توسط دارو نتیجه بخش نبود بیمار ملزم به انجام جراحی برای درمان قطعی این تغییر بزرگی شکم می گردد.

سوالات متداول

1. آیا بزرگ شدن شکم بعد از عمل هیسترکتومی طبیعی است؟

ایجاد این عارضه فقط در صورتی طبیعی است که تورم حاصل از عمل تا چند روز پس از دوران نقاهت کاملا برطرف شود.

2.     چه مدت پس از ایجاد هیسترکتومی شکمی می توان ورزش کرد؟

معمولا تا شش هفته زمانی برای بهبودی در نظر گرفته می‌شود، پس از آن فعالیت‌هایی مانند رابطه جنسی، بلند کردن وزنه، شنا و هر نوع ورزش دیگر می‌تواند از سر گرفته شود.

3. آیا در طول مدت بزرگ شدن شکم بعد از عمل هیسترکتومی در رنگ پوست ناحیه شکم تغییری ایجاد می­شود؟

ایجاد رنگ قرمز روی پوست ناحیه شکم غیرعادی است و ربطی به هیسترکتومی ندارد و ممکن است دلیل دیگری از جمله عفونت داشته باشد.

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا