لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

درمان پولیپ رحم در سنندج

درمان پولیپ رحم یک مسئله پزشکی لازم و ضروری برای زنانی است که به عارضه پولیپ داخل رحمی مبتلا هستند. پولیپ های رحمی، در لایه داخلی رحم یعنی ناحیه آندومتر رشد می کنند و گاهی اوقات به آنها پولیپ آندومتر نیز گفته می شود. پولیپ رحم در زنان مانع از قاعدگی منظم شده و در نتیجه مراحل پریود ماهانه را برای آنان سخت و دردآور میکند. همچنین ممکن است بارداری را دشوار کند و یا با گذشت زمان در سلامت رحم اختلال ایجاد نماید.

لذا این پولیپ باید تحت تشخیص و جراحی یک پزشک و جراح زنان و زایمان حاذق قرار بگیرد و درمان شود. در مقاله حاضر در خصوص روش های درمان پولیپ رحم و همچنین روش های تشخیصی آن در علم پزشکی خواهیم پرداخت.

درمان پولیپ رحمی

بیشتر بدانید: بهترین متخصص زنان در سنندج

روش های درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم به کمک چند روش علمی و پزشکی انجام می شود که خوشبختانه به کارگیری هر یک از این روش ها، جز در موارد بسیار نادر، برای بیمار کاملا مطلوب و رضایت بخش بوده است. از متداول ترین روش های درمان پولیپ رحم عبارتند از:

درمان پولیپ رحم از طریق گورتاژ: در فرایند درمان پولیپ رحم در اکثر موارد پولیپ رحم با اتساع کامل و کورتاژ درمان می شوند. اما در برخی موارد نیز دیده شده که برداشتن پولیپ یا سایر ناهنجاری‌های ساختاری برای درمان پولیپ رحم از طریق روش کورتاژ کور امکان پذیر نباشد. در این صورت پزشک معالج تشخیص می دهد که بیمار نیاز به جراحی با بیهوشی کامل داشته باشد.

درمان پولیپ رحم بدون جراحی : پزشکان معمولاً می توانند پولیپ ها را طی همان روش هایی که برای تشخیص آنها استفاده می کنند، مانند هیستروسکوپی خارج کنند. در این روش به جای ایجاد بریدگی در شکم، می توانند ابزارهای جراحی را از طریق واژن و دهانه رحم وارد کنند و از این طریق به درمان پولیپ رحم کمک نمایند.

به طور کلی می توان گفت که در بسیاری از موارد از طریق همان روش ها و ابزارهای تشخیصی، می توان به درمان پولیپ رحم پرداخت که در ادامه مقاله به بررسی روش های تشخیص پولیپ رحمی خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید: هیستروسکوپی رحم

روش های تشخیص پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم نیازمند یک تشخیص به هنگام و درست می باشد که باید توسط پزشک و جراح زنان و زایمان انجام شود. برای تشخیص پولیپ رحم می توان از آزمایش های زیر استفاده کرد:

سونوگرافی ترانس واژینال: در این روش یک وسیله باریک و گرز مانند که در واژن قرار می گیرد، امواج صوتی منتشر می کند و تصویری از رحم، از جمله داخل آن ایجاد می کند. ممکن است پولیپ به وضوح وجود داشته باشد یا ممکن است ناحیه ای از بافت آندومتر ضخیم شده باشد که در اینصورت مشاهده پولیپ رحم را سخت کند.

هیستروسونوگرافی: در درمان پولیپ رحم یک روش تشخیص مرتبط دیگری نیز وجود دارد که به نام هیستروسونوگرافی شناخته می شود. به این روش تشخیصی پولیپ رحم، سونو هیستروگرافی نیز گفته می شود. این روش شامل تزریق آب نمک (سالین) است و از طریق یک لوله کوچک که از طریق واژن و دهانه رحم قرار می گیرد، وارد رحم می شود. سالین رحم را منبسط می کند و در طول سونوگرافی دید واضح تری از داخل رحم می دهد.

هیستروسکوپی: این روش شامل قرار دادن یک تلسکوپ نازک، انعطاف پذیر و روشن به نام هیستروسکوپ است که از طریق واژن و دهانه رحم به داخل رحم قرار می گیرد. به کمک هیستروسکوپی پزشک می تواند داخل رحم را ببیند.

بیوپسی آندومتر: پولیپ رحم ممکن است با بیوپسی آندومتر تایید شود، اما لازم است بدانید که در موارد بسیار نادر، در بیوپسی نیز احتمال عدم دیده شدن و تشخیص پولیپ وجود دارد.

نحوه اجرای هر یک از روش های پزشکی تشخیص پولیپ رحم

  • روش اجرای سونوگرافی ترانس واژینال: در طول سونوگرافی ترانس واژینال، بیمار روی میز معاینه دراز می‌کشد در حالی که پزشک یک دستگاه عصا مانند، معروف به مبدل را در واژن قرار می‌دهد. امواج صوتی از مبدل تصاویری از رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ ایجاد می کند.
  • روش اجرای هیستروسونوگرافی: در طول هیستروسونوگرافی پزشک از یک لوله نازک و انعطاف پذیر که اصطلاحا کاتتر نامیده می­شود، برای تزریق آب نمک  یا همان سالین، به قسمت توخالی رحم استفاده می کند. یک کاوشگر اولتراسوند تصاویری از داخل رحم برای بررسی هر چیز غیرعادی دریافت می کند.
  • روش اجرای هیستروسکوپی: در طول هیستروسکوپی، یک ابزار نازک و روشن به نام هیستروسکوپ کمک می کند تا نمای داخلی رحم برای پزشک بهتر قابل مشاهده باشد.
  • روش اجرای بیوپسی آندومتر: در روش بیوپسی آندومتر یک کاتتر ساکشن در داخل رحم نمونه ای را برای آزمایش آزمایشگاهی جمع آوری می کند.

نتیجه گیری

درمان پولیپ رحم در سنندج مسئله ای است که کمک می کند تا بیمار بدون هیچ گونه خطر احتمالی از وجود پولیپ راحت شود. اگرچه مصرف داروهای شیمیایی و یا برخی از داروهای گیاهی در طب سنتی مسکّن خوبی برای کنترل درد بوده و نیز از رشد پولیپ جلوگیری می کند؛ اما درمان پولیپ رحم معمولا در موارد بسیار بالایی تنها از طریق جراحی به نتیجه خواهد رسید. پزشک به کمک دستگاه های پیشرفته پزشکی به تشخیص و مشاهده پولیپ داخل رحمی خواهد پرداخت و هچنین از طریق به کارگیری همین ابزارهای پزشکی در یک فرایند جراحی همراه با بیهوشی، به جراحی و برداشتن پولیپ و در نتیجه درمان پولیپ رحم، اقدام خواهد نمود.

سوالات متداول درمان پولیپ رحم

آیا می توان پولیپ رحم را به طور طبیعی برداشت؟

پولیپ های رحم ممکن است خود به خود یا با استفاده از گیاهان دارویی کوچک شوند. اما بازهم برای درمان اصلی جراحی برای برداشتن کامل پولیپ رحم لازم است. درمان‌های طبیعی مانند طب سوزنی و داروهای گیاهی می‌توانند بهبودی جراحی را تسریع کنند و باعث از بین رفتن پولیپ شوند.

آیا دارو می تواند پولیپ رحم را حل کند؟

داروهایی همچون آگونیست های هورمونی، گنادوتروپین و نیز داروی پروژستین کمک میکنند تا اندازه پولیپ وچک تر شود. دارو معمولاً یک راه حل کوتاه مدت است و علائم اغلب پس از قطع مصرف دارو توسط بیماران عود می کنند.

چگونه پولیپ آندومتر را درمان می کنید؟

بسیاری از پولیپ ها باید برداشته شوند زیرا تا حدودی خطر سرطان دارند. پولیپ های آندومتر اغلب با روشی به نام هیستروسکوپی برداشته می شوند. گاهی اوقات، روش های پزشکی و درمانی اتساع و کورتاژ، می تواند برای بیوپسی آندومتر و برداشتن پولیپ انجام شود.

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا