لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

درمان کیست تخمدان در سنندج با جدید ترین روش

درمان کیست تخمدان در سنندج به چه شکل است؟ عده زیادی از بیماران مبتلا به کیست تخمدان، به دنبال راهی برای درمان این بیماری هستند.

اما لازم است بدانید که درمان کیست تخمدان بستگی به مواردی از قبیل: نوع و اندازه کیست، علائم و مشکلاتی که با آن همراه است، سن و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. در بعضی موارد، کیست تخمدان به خودی خود بهبود می‌یابد ولی در مواردی ممکن است نیاز به درمان جدی باشد. برای آگاهی از شیوه های درمان کیست تخمدان، این عارضه شایع در بین بانوان، با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

شیوه های درمان کیست تخمدان در سنندج

همانطور که می دانید، بیماری کیست تخمدان، یک عارضه بسیار شایع در بین بانوان است که این بیماری به علت موارد متعددی از قبیل: استرس، سبک زندگی غلط و عادت غذایی نادرست برای افراد بروز پیدا می کند.

همچنین لازم است بدانید که درمان کیست تخمدان با توجه به مواردی همانند: سن، نوع، اندازه کیست ها و علائم در تمامی افراد بسیار متفاوت است.

از شایعترین روش های درمانی کیست تخمدان می توان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:

چکاپ های دوره ای و منظم

یکی از تاثیرگذارترین روش های درمان این اختلال در بین بانوان، بررسی کیست ها در چکاپ های دوره ای ضروری است. در مواردی مشاهده شده است که تعدادی از بیماران مبتلا به کیست تخمدان، بدون علائم بوده اند. اما بعد از انجام آزمایش و چکاپ های دوره ای، ابتلا بودن این افراد به بیماری کیست تخمدان تایید شده است.

از این رو پیشنهاد می شود، در فواصل زمانی مشخصی زیر نظر پزشک برای انجام آزمایش های لگنی اقدام نمایید.

دارو درمانی

از دیگر روش های درمان کیست تخمدان در سنندج می توان به دارو درمانی اشاره کرد. در مواردی که فرد بیمار به بیماری کیست تخمدان خوش خیم مبتلا باشد، پزشک از روش دارو درمانی برای درمان این بیماری استفاده می کند. از دیگر هدف های تجویز این داروها می توان به پیشرفت بیماری اشاره کرد.

جراحی کیست تخمدان

در آن دسته از مواردی که کیست های تخمدان شبیه به کیست های عملکردی نباشند و این کیست ها در حال رشد باشند، احتمال اینکه بیمار مورد عمل جراحی قرار بگیرد بسیار زیاد است. در مواردی که توده کیست تخمدان سرطانی باشد، لازم است، رحم، تخمدان ها و لو له های رحمی برداشته شوند و برای بیمار، سایر روش های درمانی از قبیل: شیمی درمانی و یا رادیوتراپی آغاز شود.

درمان کیست تخمدان با روش لاپاراسکوپی

درمان کیست تخمدان با روش لاپاراسکوپی در سنندج

از سایر روش های درمان کیست تخمدان در سنندج می توان روش لاپاراسکوپی را نام برد. این روش در مواردی که دارو تاثیر نداشته باشد برای بیمار انجام می شود. لازم است بدانید که بهترین روش جراحی کیست تخمدان، روش جراحی لاپاراسکوپی است.

 در طی این عمل جراحی، تمامی کیست های تخمدان به طور کامل برداشته می شوند، زیرا، در صورتی که تکه هایی از این کیست ها در بدن فرد بیمار باقی بماند، ممکن است این تکه ها، چند سال بعد دوباره تبدیل به کیست شوند.

توجه داشته باشید که پس از انجام این عمل جراحی لازم است به مدت یک روز یا بیشتر در بیمارستان بستری و تحت مراقبت های پزشکی قرار بگیرید. پس از گذشت یک هفته پس از عمل لاپاراسکوپی با تایید پزشک خود می توانید به انجام فعالیت های روزمره بپردازید.

آیا درمان کیست تخمدان واقعا امکان پذیر است؟

همانطور که می دانید، کیست های تخمدان دارای انواع مختلفی همانند خوش خیم و بدخیم هستند که در برخی موارد نیازی به مداخلات دارویی و پزشکی ندارند. اما در مواردی که این کیست ها بدخیم باشند و با مشکلات جدی نظیر: نامنظم شدن قاعدگی، احتمال ابتلا به دیابت، ناباروری و گاهی سرطان تخمدان و رحم همراه باشند، نیاز به درمان های جدی دارند. 

فاکتورهای مهم در درمان کیست تخمدان

چه فاکتورهایی در درمان کیست تخمدان مهم هستند؟

همان طور که می دانید، تخمدان ها ارگان هایی به شکل لوبیا هستند که این ارگان ها قسمتی از سیستم دستگاه تناسلی را تشکیل داده اند.

 سطح این تخمدان ها با لایه ای به نام کورتکس پوشیده شده است. در مواردی که افراد به کیست تخمدان شده باشند سه فاکتور مهم وجود دارد که در درمان این بیماری بسیار تاثیر گذار است که این سه فاکتور عبارتند از:

  • اندازه و ظاهر کیست
  • علائم بالینی بیمار
  • سن بیمار

توجه داشته باشید که ممکن است در مواردی، کیست تخمدان به خودی خود و بدون نیاز به مداخلات درمانی از بین رود، اما در مواردی که این کیست ها بزرگ شوند، با توجه به تشخیص پزشک بایستی جراحی برای بیمار صورت بگیرد.

بیشتر بخوانید: تنبلی تخمدان 

سوالات متداول

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا