لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی دچار یک سری تغییرات می‌شود. در برخی موارد شدت تغییرات آنقدر زیاد است که فرد نیاز به مراقبت‌های ویژه دارد. این تغییرات به دلایل متعددی از جمله کوتاه شدن طول واژن یا تغییرات هورمونی شدید اتفاق می‌افتد که به طور مستقیم بر کیفیت زندگی خانم‌ها تاثیر می‌گذارد. اگر قصد انجام عمل هیسترکتومی را دارید در ادامه با ما همراه شوید. چرا که قصد داریم با بررسی بیشتر و دقیق‌تر این موضوع، به رفع نگرانی‌های شما درباره تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی بپردازیم.

شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی چگونه است؟

بعد از عمل برداشتن رحم شکل واژن دچار یک سری تغییرات می‌شود. علت ایجاد این تغییرات به دلیل حذف رحم و تاثیر این موضوع بر تنظیم هورمون‌ها و همچنین عوارض بعد از جراحی مربوط می‌شود. برخی از تغییرات متداول در شکل واژن بعد از جراحی هیسترکتومی عبارتند از:

• کوتاه شدن واژن: خانم‌هایی که عمل هیسترکتومی انجام می‌دهند معمولاً بعد از انجام این جراحی احساس کوتاه شدن طول واژن را تجربه می‌کنند. این موضوع به دلیل برداشتن بافت‌های پشتی واژن و برداشتن خود واژن به وجود می‌آید و معمولاً بر اثر تنش و کشیدگی بافت‌ها و عضلات در اثر عمل، ایجاد می‌شود.

• خشکی واژن: بعضی از خانم‌ها بعد از عمل هیسترکتومی با مشکل خشک واژن مواجه می‌شوند که علت آن تغییر در تنظیم و ترشح هورمون‌های زنانه است. این عمل با کاهش هورمون‌های تولید شده توسط رحم، ترشحات طبیعی واژن را کاهش می‌دهد و باعث خشکی می‌شود. در نهایت خشکی واژن نیز در برقراری رابطه جنسی مشکلاتی ایجاد کرده و فرد به استفاده از مرطوب کننده‌های واژنی نیاز پیدا می‌کند.

• تغییر در انقباضات واژنی: از دیگر تغییرات شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی می‌توان به تغییر در انقباضات واژنی اشاره کرد. با حذف رحم، انقباضات واژن نیز دچار تغییر می‌شود که این تغییر در توانایی رسیدن به ارگاسم و احساسات جنسی به طور مستقیم تاثیر می‌گذارد. برخی از خانم‌ها بعد از عمل هیسترکتومی در رضایت جنسی نیز دچار مشکل می‌شوند. اما در بسیاری از خانم‌ها این مسئله معمولاً با شدت کمتری بروز پیدا می‌کند و تاثیری بر کیفیت زندگی جنسی آن‌ها نمی‌گذارد. این موضوع تا حد زیادی به نوع عمل انجام شده بستگی دارد.

بهتر است بدانید که هر خانمی از جراحی هیسترکتومی تجربه متفاوتی را کسب خواهد کرد. اما به طور کلی اغلب خانم‌ها بعد از انجام این جراحی به دلیل عوارض آن از جمله مشکلات جنسی، تا حد زیادی روحیه خود را از دست می‌دهند. در چنین شرایطی، برای رفع این موضوع باید برای بهبود کیفیت زندگی و بهبود روابط جنسی، از راهنمایی‌های مشاوره و پزشک متخصص استفاده کنند.

شکل واژن بعد از کدام عمل جراحی هیسترکتومی تغییر می کند؟

به طور کلی عمل جراحی هیسترکتومی ۴ نوع مختلف دارد. این تقسیم بندی بر اساس اجزایی که از بدن خانم خارج می‌شود صورت می‌گیرد. در عمل جراحی هیسترکتومی جزئی، قسمت بالای رحم را در می‌آورند و دهانه رحم و سایر قسمت‌ها سر جای خود باقی می‌ماند. در عمل جراحی هیسترکتومی کامل، علاوه بر رحم، دهانه رحم نیز حذف می‌شود اما تخمدان‌ها سر جای خود می‌مانند. در عمل هیسترکتومی رادیکالی، علاوه بر رحم، دهانه رحم و بخشی از واژن و بافت‌های اطراف آن نیز برداشته می‌شوند. در این عمل ممکن است پزشک غدد لنفاوی و تخمدان‌ها را نیز حذف کند. عمل هیسترکتومی واژینال، نوعی دیگر از این جراحی است که در این روش، رحم از طریق واژن خارج می‌شود و برشی در روی شکم ایجاد نمی‌شود. بنابراین شکل واژن در هر یک از عمل‌های جراحی هیسترکتومی تغییرات متفاوتی خواهد داشت. اما این تغییر معمولاً بعد از عمل‌های هیسترکتومی کامل و رادیکالی بسیار بیشتر است. در این عمل دهانه رحم و بخشی از واژن را برمی‌دارند که به این صورت طول واژن کوتاه‌تر می‌شود و واژن به شکل باز باقی می‌ماند.

بازسازی شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

بازسازی شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از عمل برداشتن رحم (هیسترکتومی)

برای بازسازی شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی، راه‌های مختلفی وجود دارد که افراد می‌توانند با توجه به شدت این تغییرات از روش‌های درمانی مختلف استفاده کنند. البته مشورت با پزشک نیز در این زمینه اهمیت زیادی دارد. پزشک می‌تواند با توجه به نوع جراحی که انجام داده‌اید، ورزش‌ها و درمان‌های متفاوت را برای شما تجویز کند. با توجه به اینکه این عمل در بانوان عوارض متفاوتی دارد، بنابراین طول دوره نقاهت و روند بهبودی نیز برای بازسازی شکل واژن در هر فردی متفاوت با فرد دیگر است. برخی از روش‌های رایج برای بازسازی شکل واژن بعد از جراحی هیسترکتومی عبارتند از:

  • بهره‌گیری از تمرینات کگل: ورزش‌ها و تمرینات کگل شامل انقباض و آزادسازی عضلات عمقی واژن می‌شوند. این تمرینات برای تقویت بافت‌های اطراف واژن و عضلات پرینه بسیار موثر هستند. انجام تمرینات کگل به شکل منظم، می‌تواند کشش و تنش واژن بعد از هیسترکتومی را کاهش دهد و در شکل واژن تغییرات مثبتی ایجاد کند.
  •  تزریق مواد پر کننده: در برخی از موارد، برای افزایش حجم واژن ممکن است که پزشک تزریق ژل به واژن را توصیه کند. این روش برای بازسازی شکل واژن بسیار موثر بوده و از این رو مورد استقبال قرار گرفته است. چراکه تزریق مواد پر کننده یک روش غیر جراحی و بازسازی غیر تهاجمی محسوب می‌شود.
  •  جراحی بازسازی واژن: اگر هیچ یک از روش‌های گفته شده برای بازسازی شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی تاثیری نداشت، جراحی بازسازی واژن توسط پزشک تجویز می‌شود. در این جراحی، بازسازی و تنگ کردن واژن به منظور بهبود در شکل و ساختار آن انجام می‌شود.

کلام آخر

همانطور که گفتیم بعد از این عمل جراحی، تغییراتی در ساختار و شکل واژن ایجاد می‌شود که این تغییرات در برخی از خانم‌ها چندان محسوس نیستند و تاثیر زیادی بر زندگی جنسی نمی‌گذارند. اما در برخی موارد نیز ممکن است خانم‌ها کوتاهی طول واژن، خشکی یا عدم لذت از برقراری روابط جنسی، تغییر در ساختار واژن و… را تجربه کنند. این موارد می‌توانند بر روحیه خانم‌ها نیز تاثیر بگذارد  و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. در چنین شرایطی جراحی بازسازی، تزریق چربی یا انجام تمرینات کگل می‌تواند برای رفع این مشکل کمک کننده باشد.

سوالات متداول 

آیا تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی در لذت جنسی مردان نیز تاثیر می‌گذارد؟

خیر. در اکثر مواقع این موضوع هیچ تاثیر منفی بر رضایت جنسی آقایان نمی‌گذارد.

به جز تغییر شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی، این جراحی چه عوارضی دارد؟

برخی از عوارض این جراحی شامل درد در محل برش، تورم، قرمزی یا کبودی در محل برش، سوزش یا خارش، احساس بی‌حسی و… می‌شود.

با توجه به اینکه شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی تغییر می‌کند، چه لزومی دارد این جراحی را انجام دهیم؟

هیسترکتومی یک جراحی اساسی است که به دلایل پرولاپس رحم، سرطان رحم، سرطان تخمدان‌ها یا سرطان دهانه رحم، درد شدید لگن در اثر اندومتریوز و… تجویز می‌شود.

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا