لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

علائم زگیل تناسلی در زنان

علائم زگیل تناسلی در زنان گاها تا مدت زمان زیادی مشخص نمی‌شود و به همین دلیل افراد بسیار دیر بیماری خود را تشخیص می‌دهد. گاهی ممکن است که این بانوان علائمی چون سوزش و خارش در ناحیه تناسلی احساس کنند و نیاز به معاینات بیشتر داشته باشند. در این مقاله به تمامی نشانه ها و علائم زگیل تناسلی در بانوان پرداختیم و علت پیدایش آن در دختران مجرد را بیان کردیم.

علائم زگیل تناسلی در زنان

علائم زگیل تناسلی در زنان چگونه است؟

ابتلا به زگیل تناسلی در بانوان گاهی تا مدت ها بدون علامت و نشانه خاصی است اما به طور کلی برخی از نشانه های ابتلا به زگیل تناسلی عبارتند از:

·         خارش و سوزش ناحیه تناسلی

·         درد در بعضی نقاط از ناحیه تناسلی

·         وجود ضایعات گوشتی یا خاکستری اطراف واژن

·         وجود ضایعاتی مانند گل کلم

·         خونریزی های خفیف در ناحیه تناسلی

·         تغییر در جریان ادرار از دهانه واژن به دلیل وجود زگیل در این ناحیه

علت زگیل تناسلی در دختر مجرد و زنان

دلایل مختلفی باعث ابتلا به زگیل تناسلی در بانوان و دختران مجرد خواهد شد که در ادامه برخی از این موارد را بیان می‌کنیم. علت پیدایش این بیماری در زنان عبارتند از:

  • انتقال جنسی: بیشتر موارد زگیل تناسلی در بانوان به دلیل انتقال از طریق روابط جنسی با فردی که دارای این عفونت است، رخ می‌دهد.
  • عدم استفاده از وسایل جلوگیری بارداری: عدم استفاده از وسایل مانع بارداری، مانند کاندوم، می‌تواند باعث افزایش خطر انتقال زگیل تناسلی شود.
  • عدم اطلاعات بهداشت جنسی: عدم داشتن اطلاعات کافی در مورد بهداشت جنسی و راه‌های پیشگیری از انتقال عفونت‌ های جنسی، می‌تواند باعث افزایش ابتلا به زگیل تناسلی شود.
  • حال علت پیدایش زگیل تناسلی برای دختران مجردی که تاکنون هیچ رابطه جنسی فعالی نداشتند، استفاده از لباس های زیر افراد آلوده و لوازم بهداشتی مشترک با فرد آلوده از دلایل ابتلا به این بیماری می‌باشد. اگر ترشح زگیل تناسلی فردی در کنار استخر یا محیط های عمومی دیگری بریزد و دختر مجرد هم در همان ناحیه و همان لحظه بنشیند و یا تماس داشته باشد یز احتمال بروز زگیل تناسلی برایش وجود دارد.

آزمایش تشخیص زگیل تناسلی در زنان چیست؟

آزمایش تشخیص زگیل تناسلی در زنان عموماً شامل یک یا ترکیبی از موارد زیر می‌شود:

  • آزمایش پاپ اسمیر: این آزمایش از روشی برای جمع‌آوری نمونه ‌ای از سلول‌ های گردن رحم استفاده می‌کند که سپس تحت میکروسکوپ بررسی می‌شود تا به دنبال وجود تغییرات سلولی ناشی از اچ ‌پی ‌وی یا عوامل دیگری مانند عفونت ‌های قارچی یا باکتریایی باشد.
  • آزمایش ژنوتیپی اچ ‌پی‌ وی: این آزمایش بر اساس تشخیص مولکولی (تکثیر زنجیره‌ای پلیمراز)، بررسی می‌کند که آیا ویروس اچ ‌پی ‌وی در نمونه‌ ای از بافت‌ های گردن رحم وجود دارد یا خیر.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی

سن مناسب دختران و زنان برای تزریق واکسن زگیل تناسلی

سن مناسب برای تزریق واکسن زگیل تناسلی در دختران و زنان عموماً از 9 تا 26 سال است که در کشور ما به دلیل دانش و اطلاعات کم در اغلب خانم ها بالای 30 سال به تزریق این واکسن روی می‌آورند. با این حال، برخی منابع پزشکی توصیه می‌کنند که بهترین زمان برای تزریق واکسن زگیل تناسلی در دختران و زنان، معمولاً قبل از شروع فعالیت جنسی است. این به دلیل این است که واکسن برای جلوگیری از انتقال این ویروس، قبل از برخورد با آن بهترین اثر را دارد. همچنین، تزریق واکسن زگیل تناسلی در دورانی که سیستم ایمنی هنوز به طور کامل تقویت نشده است، می‌تواند به ایجاد پاسخ ایمنی قوی‌تر و موثرتر در برابر ویروس اچ‌پی‌وی کمک کند. برای اطلاعات دقیق ‌تر در مورد زمان مناسب برای تزریق واکسن زگیل تناسلی، با بهترین متخصص زنان  مشورت کنید.

چه زمانی زنان و دختران در معرض ابتلا به ویروس HPV قرار دارند؟

هنگام فعالیت جنسی با یک شریک جنسی آلوده خانم ها را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد. انتقال HPV اغلب از طریق روابط جنسی بدون استفاده از وسایل مانع بارداری اتفاق می‌افتد. حتی گاهی با استفاده از این وسایل بهداشتی جنسی نیز فرد دچار ابتلا به این ویروس و بیماری خواهد شد. بنابراین، زنان و دخترانی که فعالیت جنسی دارند یا روابط جنسی با شرکای متعدد دارند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به HPV قرار دارند. بیشتر موارد ابتلا به زگیل تناسلی در دوران سنین جوانی و پس از شروع فعالیت جنسی رخ می‌دهد.

بهترین دکتر برای زگیل تناسلی زنان کیست؟

بهترین دکتر برای زگیل تناسلی در سنندج، دکتر ریحانه یوسفی شارمی بهترین متخصص زنان است که در حوزه درمان زگیل تناسلی در سنندج و همچنین تزریق واکسن گارداسیل و موارد این چنینی تخصص و تجربه فراوان دارد. شما باید حتما برای درمان این بیماری به بهترین دکتر مراجعه داشته باشید تا تشخیص درست و اصولی انجام شود.

دوره نهفتگی زگیل تناسلی در زنان

دوره نهفتگی زگیل تناسلی در زنان ممکن است متفاوت باشد و به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما به طور کلی زمانی که ویروس اچ‌پی‌وی وارد بدن می‌شود تا زمانی که علائم آن ظاهر می‌شوند، می‌تواند مدت زمانی متفاوتی طول بکشد. بعضی افراد ممکن است سال ‌ها بدون هیچگونه علامت یا عارضه از این ویروس زندگی کنند، در حالی که در برخی افراد، علائم و عارضه‌ های مرتبط با زگیل تناسلی به سرعت ظاهر می‌شود. مدت زمانی که افراد بدون هیچگونه علامتی از ابتلا به HPV زندگی می‌کنند، به عنوان دوره نهفتگی شناخته می‌شود. در این دوره، ویروس ممکن است در سلول ‌های پوستی و مخاطی نهفته باشد و به طور تصادفی فعال شود و علائم یا عارضه‌ های مرتبط با زگیل تناسلی را ایجاد کند.

درمان زگیل تناسلی زنان

برای درمان زگیل تناسلی در زنان، با توجه به نوع ویروس و شدت عارضه و همچنین تشخیص پزشک روش های درمانی مختلفی در نظر گرفته می‌شود.

·         داروهای ضد ویروسی: در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی را تجویز کند تا به کنترل ویروس HPV کمک کند. این داروها معمولاً در شکل کرم یا ژل برای استفاده موضعی به کار می‌روند.

·         جراحی: در برخی موارد، زگیل‌های بزرگ یا پیچیده ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند تا به طور کامل حذف شوند. این جراحی معمولاً توسط یک پزشک جراح انجام می‌شود.

·         کرایوتراپی: در این روش، زگیل ‌ها با استفاده از موادی مانند نیتروژن مایع منجمد می‌شوند تا از بین برود.

·         الکتروکوتراژ: در این روش، زگیل‌ها با استفاده از جریان الکتریکی کوچک حذف می‌شوند.

هر درمانی که برای زگیل تناسلی انتخاب شود، باید توسط پزشک تجویز شود و به عوارض و مزایای هر روش توجه شود. همچنین، از اهمیت برقراری روابط جنسی بدون خطر و استفاده از وسایل مانع بارداری مطمئن برای پیشگیری از انتقال ویروس HPV به دیگران یادآوری شود.

سوالات متداول

زگیل تناسلی می‌تواند منجر به سرطان شود؟

بله، برخی از انواع ویروس HPV می‌توانند به طور مستقیم به سرطان منتهی شوند، به ویژه سرطان گردن رحم، اما برای بسیاری از افراد با زگیل‌ های تناسلی، این خطر نسبتاً کم است.

زگیل تناسلی را می‌توان به طور خودکار در منزل معالجه کرد؟

خیر، برای درمان زگیل تناسلی نیاز به مشاوره پزشکی با بهترین متخصص زنان دارید که در این حوزه فعالیت داشته باشد. استفاده از درمان ‌های خانگی یا روش ‌های خود درمانی ممکن است مشکل را تشدید کند یا به دیگران منتقل کند.

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا