لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

علت پا درد بعد از عمل هیسترکتومی

علت پا درد بعد از عمل هیسترکتومی در بانوان چیست؟ چرا بعد از این جراحی درد پا احساس می‌شود؟ پا درد پس از عمل هیسترکتومی یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از زنان آن را تجربه خواهند کرد. مدیریت پا درد پس از هیسترکتومی اهمیت زیادی دارد، زیرا می‌تواند بر کیفیت زندگی بیمار و روند بهبودی تأثیر بگذارد. در این مقاله، به بررسی علل پا درد پس از هیسترکتومی، روش‌های پیشگیری و مدیریت این مشکل و راهکارهای مختلف برای بهبود کیفیت زندگی بیماران پرداخته خواهد شد.

دلایل ایجاد پا درد بعد از عمل هیسترکتومی

دلایل ایجاد پا درد بعد از عمل هیسترکتومی

درد پا بعد از عمل عمل برداشتن رحم دلایل متعددی دارد و این ممکن است که در افراد متفاوت باشد. این مورد بسیار مهم است که در صورت مشاهده پا درد بعد از هیسترکتومی حتما به دکتر زنان خود مراجعه داشته باشید تا بررسی لازم را انجام دهد و داروی مناسب را تجویز کند. در ادامه با برخی از این دلایل آشنا شوید.

·         در حین عمل هیسترکتومی، عصب ‌ها و بافت ‌های اطراف منطقه جراحی تحریک شوند.

·         ترومبوز ورید عمقی یا آسیب اعصاب رخ داده باشد.

·         عفونت پس از عمل هیسترکتومی

·         تغییرات در ترکیب هورمون‌ های بدن و اختلال در سیستم عصبی و ایجاد درد در نواحی مختلف بدن

·         کاهش گردش خون در قسمت پاها و احتمال تشکیل لخته خونی در عروق عمقی یا سطحی

درد پا بعد از هیسترکتومی چه مدت طبیعی است؟

مدتی که درد پا بعد از هیسترکتومی ادامه دارد، تقریبا حدود 3 ماه به طول می‌انجامد. این جراحی تهاجمی بوده و اینگونه دردها بعد از این جراحی تقریبا طبیعی خواهد بود زیرا نیاز به استراحت طولانی دارد. اما اگر این مدت بیان شده برای داشتن درد، بیشتر طول کشید و علائم دیگری در این میان مشاهده شد، دیگر طبیعی نبوده و باید فورا به متخصص زنان خود مراجعه کنید. برخی افراد یک سال بعد از هیسترکتومی مراجعه داشته و هنوز دچار پا درد هستند. شما نباید بگذارید که درد مزمن شود و به این زمان ها برسد و باید سریعتر مراقبت های پزشکی را پیش بگیرید.

بیشتر بدانید: مراقبت های بعد از عمل برداشتن رحم (هیسترکتومی)

برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاها  (DVT) بعد از هیسترکتومی چه اقدامی انجام دهیم؟

همانطور که در طول مقاله بیان شد، بعد از جراحی هیسترکتومی گردش خون در قسمت پاها خیلی کاهش می‌یابد و احتمال و ریسک لخته شدن خون را افزایش می‌دهد. این مسئله موجب بروز ترومبوز وریدی عمقی شده که با عنوان DVT شناخته می‌شود. برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاها فقط کافیست تا شما یک کار را بعد از انجام این عمل انجام ندهید. توجه داشته باشید که تا 6 ماه بعد از هیسترکتومی پاهای خود را روی هم نندازید. حالت ضربدری کردن پاها و روی هم انداختن آن ها موجب می‌شود تا جریان خون بیش از پیش، در این نواحی کاهش یابد و بروز DVT راحت تر شود. شما نباید در طول استراحت، پاهای خود را به حالت ثابت نگه دارید. بهتر است که هر دو ساعت، ده مرتبه مچ پای خود را خم و صاف کنید و کمی بچرخانید که گردش خون درست باشد و هیچگاه پای خود را طولانی به حالت ثابت نگه ندارید.

نحوه درمان پا درد بعد از هیسترکتومی

برای درمان درد پا بعد از هیسترکتومی، اقدامات زیادی وجود دارد و مهمترین آن، همان وردی است که پزشک در روز جراحی هم به شما تاکید دارد و بیان می‌کند که طولانی دراز نکشید و حتما در طول روز چندین مرتبه راه بروید. حرکت های پای شما و راه رفتن و برخی تمرینات ساده، سبب می‌شود تا گردش خون بهبود پیدا کند. حتی زمانی که راه نمی‌روید و دراز کشیدید، باید هر ساعت یا هر دو ساعت، زانوی خود را خم و سپس صاف کنید و مچ پای خود را حرکت دهید. ورزش بعد از عمل هیسترکتومی به طور ساده موجب درمان و بهبود پا درد بعد از این عمل خواهد شد. گاهی بسته به شرایط فرد، پزشک داروی رقیق کننده خون هم تجویز می‌کند.

نتیجه گیری

با خواندن این مقاله دانستید که پا درد بعد از عمل هیسترکتومی یک امر عادی بوده که تقریبا همه افراد آن را تجربه می‌کنند اما دلیل آن کاهش گردش خون در این نواحی است و شما نباید بگذارید که این امر طولانی شود و با تمرینات ذکر شده در مقاله، می‌توانید بهبود این درد را برای خود رقم بزنید. اگر هرگونه علائم غیر طبیعی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات متداول

 از چه زمانی بعد از هیسترکتومی پاهای خود را ورزش دهم؟

از همان روز جراحی به بعد شما باید برخی تمرینات ساده مانند تکان دادن یا خم کردن و صاف کردن و … را انجام دهید تا دچار لخته خون در پاها نشوید.

درد پا پس از هیسترکتومی نیاز به مراقبت پزشکی دارد؟

اگر درد پا شما بسیار شدید است، باعث محدودیت شدید در حرکت شده یا باعث اختلال در فعالیت ‌های روزمره می‌شود، بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید.

چه داروهایی برای درمان درد پا پس از هیسترکتومی استفاده می‌شود؟

داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را برای کنترل درد پا تجویز می‌کنند اما گاهی هم پزشک مصرف این داروها را مناسب نمی‌داند، بنابراین خودسرانه استفاده نکنید.

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا