لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

غربالگری سرطان دهانه رحم

غربالگری سرطان دهانه رحم یکی از روش‌های موثر برای تشخیص و پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. این آزمایش دارای تست‌های گوناگونی است که هر یک برای شناخت تغييرات سلولی در بدن بیمار، نقش موثری را ایفا می‌کنند. رحم، یکی از بخش‌های مهم و اساسی در بدن بانوان به‌شمار می‌رود که در برخی موارد با توجه به مشکلات ژنتيکی، سبک زندگی و سایر موارد دیگر، دچار اختلالاتی می‌شود. لازم است که افراد برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی در این ناحیه، آزمایش‌هایی که پزشکان در این باره تجویز می‌کنند را به‌طور کامل انجام دهند. اگر شما نیز جزء آن دسته از افرادی هستید که برای جلوگیری از ابتلا به سرطان دهانه رحم قصد دارید آزمایش‌های مربوط به آن را انجام دهید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه به برخی نکات مهم درخصوص نحوه انجام تست و معاینات لازم برای آن برای بانوان اشاره خواهیم کرد.

غربالگری سرطان دهانه رحم

منظور از غربالگری سرطان دهانه رحم چیست؟

غربالگری سرطان دهانه رحم یکی از روش‌های مناسب برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مربوط به ناحیه رحم است. این آزمایش حاوی انواع مختلفی از تست‌های تخصصی  برای بررسی سلامت دهانه رحم می‌باشد. انجام این آزمایش باعث جلوگیری از ابتلا به بیماری سرطان دهانه رحم در بانوان می‌شود. بروز این وضعيت در دوره بارداری باعث ایجاد مشکلات جدی در مادران خواهد شد. بنابراین بهتر است افراد از معاینات غربالگری که در مدت زمان معینی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است غافل نشوند و همواره برای شناخت تغييرات غیرعادی در بدن این تست‌ها را انجام دهند. بسیاری از اختلالات رایج در رحم که اغلب بدون علائم هستند، به کمک مجموعه آزمایش‌های غربالگری سرطان رحم تشخیص داده می‌شوند.

بیشتر بخوانید: هزینه تست پاپ اسمیر چقدر است؟

غربالگری سرطان دهانه رحم چگونه انجام می‌شود؟

غربالگری سرطان دهانه رحم معمولا به کمک تست پاپ اسمیر انجام می‌شود. در برخی موارد ممکن است پزشک برای بانوان، تست HPV را نیز تجویز کند. انجام تست HPV معمولا برای تشخیص و جلوگیری از ابتلا به ویروس پاپیلومای انجام می‌شود. در اکثر موارد این روش‌ها با نمونه‌برداری از بافت داخلی رحم، بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات موجود در این ناحیه تشخیص داده می‌شود. کسانی که دچار بیماری سرطان دهانه رحم هستند ممکن است سلول‌های غیرعادی این عارضه در بخش‌های مختلف رحم آن‌ها منتشر شود. پزشک به کمک بررسی‌های صورت گرفته بر نمونه دریافت‌شده، وجود این بیماری در بدن بانوان را تشخیص داده و مناسب‌ترین تدابیر درمانی را برای آن‌ها در نظر می‌گیرد.

فواید غربالگری سرطان دهانه رحم

غربالگری سرطان دهانه رحم دارای مزیت‌های بسیار مهمی ازجمله پیشگیری از بروز بیماری‌های مختلف در رحم دارد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین فواید استفاده از تست‌های مربوط به غربالگری سرطان رحم اشاره خواهیم کرد:

·        تشخیص سریع و زودهنگام

·        جلوگیری از گسترش بیشتر بیماری

·        نمونه‌برداری از بافت رحم

·        ایجاد بستری مناسب‌تر برای بارداری

·        بررسی سلامت دهانه رحم

·        تشخیص بهتر و تخصصی مشکلات بدون علائم در بانوان

بیشتر بخوانید: جواب آزمایش پاپ اسمیر

معاینات غربالگری سرطان دهانه رحم

معاینات غربالگری سرطان دهانه رحم

غربالگری سرطان دهانه رحم به شیوه کاملا تخصصی و به کمک انجام معاینات فیزیکی انجام می‌شود. بسیاری از معاینات رایج در انجام این آزمایش عبارت‌اند از:

·        بیوپسی آندومتر: روش بیوپسی این گونه است که برای تشخیص بهتر بیماری، مقداری از بافت بدن تحت بررسی و آزمایش قرار می‌گيرد. پاتولوژیست وظیفه بررسی نمونه دریافت‌شده از بدن بیمار را برعهده دارد. بسیاری از مشکلات موجود در رحم بانوان به کمک انجام بیوپسی شناخته می‌شود. این روش با واردشدن یک لوله کوچک در واژن انجام خواهد شد.

·        معاینه لگن: پزشکان برای بررسی بیشتر بخش‌های مختلف لگن و تخمدان را معاینه می‌کنند. در برخی موارد ممکن است علائم عارضه در این ناحیه به‌وضوع قابل مشاهده باشد. در این روش، پزشک با بررسی اندام‌های داخلی و قسمت راست روده در بیمار، هرگونه بافت یا توزیع سلول‌های غیرطبیعی در این بخش را مورد بررسی قرار می‌دهد.

·        تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI): در مواردی که بدن بیمار دارای تومور‌های مختلف و در اندازه‌های گوناگون است بهترین روش برای تشخیص علت بروز این عارضه استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) است. در صورتی که برای بیماران درمان‌های هورمونی در نظر گرفته شود، لازم است که از این روش برای بررسی بهتر اندام‌های داخلی استفاده شود.

·        سونوگرافی ترانس واژینال: در این روش با قراردادن ابزار اولتراسوند در داخل واژن و در نزدیکی رحم، فرآیند تصویربرداری پیشرفته از آن صورت می‌گیرد و به کمک آن، در صورت نیاز می‌توان بیوپسی برای نمونه‌برداری از رحم را تجویز کرد.

بیشتر بخوانید: سرطان دهانه رحم چیست؟

فواید غربالگری سرطان دهانه رحم

نتیجه‌گیری

غربالگری سرطان دهانه رحم یکی از روش‌های مناسب برای پیشگیری از بروز این عارضه در بدن است. سرطان دهانه رحم یکی از بیماری‌های رایج در میان بسیاری از بانوان است. بروز این عارضه باعث ایجاد مشکلات مختلفی در ناحیه رحم بیماران می‌شود. اگر روش‌های پیشگیری از ابتلا به این عارضه که شامل غربالگری‌های سرطان دهانه رحم است به درستی انجام نشود، ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری در میان زنان جامعه افزایش پیدا کند.

سوالات متداول

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا