لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی

مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی چیست؟ زگیل تناسلی یکی از شایع ترین عفونت‌های مقاربتی (STI) است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این بیماری ویروسی  بر روی یا اطراف اندام فرد مانند آلت تناسلی، واژن و مقعد ظاهر می‌شود. زگیل تناسلی می‌تواند از طریق رابطه جنسی مراقبت نشده منتقل شود. البته، این تنها راهی نیست که عفونت از فردی به فرد دیگر سرایت کند، زیرا می‌تواند از طریق تماس پوست به پوست نیز منتقل شود.

چندین دستورالعمل برای مراقبت‌های بهداشتی بعد از درمان زگیل تناسلی وجود دارد که فرد باید برای جلوگیری از عفونی شدن زخم از آن‌ها پیروی کند. اگر شما نیز از بیمارانی هستید که زگیل تناسلی را درمان کرده‌اید، لازم است با مراقبت‌های بعد از آن آشنا شوید.

مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی

مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی

تمیز و خشک نگه داشتن زخم‌ها، خارش ندادن، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها، عدم استفاده از سیگار و… از جمله مراقبت‌های لازمی است که باید انجام داد. در ادامه، نکات بیشتری بیان می‌گردد.

همیشه زخم ها را تمیز و خشک نگه دارید

یکی از مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی، تمیز و خشک نگه داشتن زخم است. پس از برداشتن زگیل، ممکن است خارش و سوزش در نواحی زخم وجود داشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق می‌توان از حمام آب گرم استفاده نمود یا زخم‌ها را با آب گرم شست تا خارش و سوزش کاهش پیدا کند. بهتر است این کار را  حداقل 3 تا 4 بار در روز انجام دهید.

مهم است که بعد از شست و شو، زخم‌ها را تمیز و خشک نگه داشت. بهتر است به جای حوله از سشوار برای خشک کردن نواحی مورد نظر استفاده کنید، زیرا ممکن است حوله آلوده باشد و منجر به عفونی شدن زخم‌ها شود. علاوه بر این، باید از لمس اسکارها با دست خودداری کنید زیرا  این کار می‌تواند موجب خونریزی بعد از جراحی شود. اگر به طور تصادفی این کار را انجام دادید، بلافاصله دست‌های خود را بشویید زیرا HPV می‌تواند از طریق تماس با خون آلوده گسترش یابد.

بیشتر بخوانید: چسبندگی رحم

 زخم را نخارانید

همانطور که  در پاراگرف بالا بیان کردیم، احساس سوزش و درد  بعد از برداشتن زگیل عادی است. با این حال، باید از دست زدن و خاراندن زخم ها خودداری کنید. هنگامی که نواحی آسیب دیده را می‌خارانید، ممکن است باعث خونریزی زخم‌ها شده و در نتیجه دست‌های خود را نیز آلوده کنید. این کار می‌تواند منجر به انتشار ناخواسته عفونت به سایر قسمت‌های بدن شود. می‌توانید از کیسه یخ روی نواحی آسیب دیده برای تسکین درد استفاده نمایید. اگر زخم‌ها همچنان دردناک هستند، می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید.

نخاراندن از مراقبت هی بعد از درمان زگیل تناسلی

 از رابطه جنسی بعد از جراحی خودداری کنید

متخصصان توصیه می‌کنند که حداقل دو هفته از رابطه جنسی خودداری کنید تا پوست شما پس از جراحی التیام یابد. زیرا تماس ایجاد شده می‌تواند از بهبود مناسب زخم‌ها جلوگیری کند. علاوه بر این، بسیار مهم است که بدانید ویروس HPV هنوز در بدن شما وجود دارد و ممکن است ویروس را به شریک زندگی خود منتقل کنید.

زگیل تناسلی یک عفونت قابل انتقال جنسی است و ارتباط جنسی با افرادی که دچار این بیماری هستند، می‌تواند منجر به انتقال و بازگشت عفونت شود. بنابراین، برای جلوگیری از بازگشت زگیل تناسلی بعد از درمان، مهم است که از ارتباط جنسی با افرادی که عفونت دارند یا ممکن است دچار عفونت باشند، پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید: پلاسما تراپی واژینال

مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها معمولا نه تنها برای درمان زگیل تناسلی بلکه برای درمان عفونت‌های باکتریایی مرتبط با آن استفاده می‌شود. یکی از مراقبت‌هایی که بعد از درمان زگیل تناسلی انجام می‌شود، استفاده روزانه از پماد آنتی‌بیوتیک است. بعد از اینکه 14 روز از برداشتن زگیل سپری شد، می‌توانید طبق تجویز پزشک خود از کرم‌ها و پمادهای ترمیم‌کننده زخم استفاده کنید تا زخم زگیل از بین برود.

عدم استفاده از سیگار

سیگار یکی از عواملی است که می‌تواند بازگشت زگیل تناسلی را تسریع کند یا احتمال بروز عفونت مجدد را افزایش دهد. سیگار دارای اثرات مضری بر روی سیستم ایمنی بدن است و می‌تواند منجر به کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت‌ها شود. همچنین، مصرف سیگار می‌تواند بهبود عفونت را به تاخیر بیندازد و باعث شود که درمان زگیل تناسلی بی‌نتیجه باشد.

مصرف داروهای تجویز شده پزشک

مصرف داروهایی که توسط پزشک تجویز شده، جزء مراقبت‌های بعد از درمان زگیل تناسلی محسوب می‌شود. این داروها شامل آنتی‌بیوتیک‌ها، ضد التهاب‌ها، ضد قارچ‌ها و دیگر داروهایی هستند که برای کنترل عفونت و بهبود وضعیت تناسلی شما تجویز شده‌اند. مصرف صحیح و دقیق این داروها، همراه با سایر مراقبت‌های پس از درمان مانند استراحت، رعایت بهداشت محل تناسلی و پیروی از دستورات پزشک، بخش مهمی از دستورالعمل‌هایی است که توجه به آن‌ها مهم و ضروری است.

بیشتر بخوانید: تنبلی تخمدان چیست؟

عدم مصرف سیگار از مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی

نتیجه‌گیری

مراقبت های بعد از درمان زگیل تناسلی طبق آنچه که در متن نوشته به آن پرداخته شد، بسیار مهم و ضروری است. رعایت دستورالعمل‌های درمانی بعد از برداشتن زگیل برای کاهش احتمال ظهور مجدد زگیل‌های تناسلی ضروری است. انجام این کار از احتمال عفونت بیشتر نیز جلوگیری می کند. بنابراین، توصیه می‌کنیم برای اطمینان از موثر بودن درمان، این دستورالعمل‌های بیان شده را به طور کامل انجام دهید.

سوالات متداول

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا