لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی اقدامی مهم و در عین حال قابل توجه است که طبق تجویز و دستور پزشک توجه و رعایت آن موجب بهبودی کامل و هرچه سریعتر بیمار می گردد. در بیشتر موارد، بیمار مدت کوتاهی پس از لاپاراسکوپی می تواند به خانه برود. اما در عین حال مراحل درمان و بهبودی کامل هنوز به اتمام نرسیده و نیاز است بیمار با کمک همراهان خود مراقبت های ویژه ای که جراح بعد از انجام لاپاراسکوپی به او توصیه نموده را تا زمان بهبودی کامل مراعات نماید.

لاپاراسکوپی به طور کلی یک روش بی خطر با عوارض بسیار کم است که به تشخیص پزشک معالج انجام می شود. اما رعایت نکات مهمی چون استحمام و شستشوی بدن و تعویض پانسمان و مراقبت از محل زخم از جمله مراقبت های بعد از هر نوع عمل لاپاراسکوپی می باشد. در مقاله حاضر در خصوص مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی بیشتر صحبت خواهیم نمود.

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی

بیشتر بدانید: بهترین متخصص انکولوژیست در سنندج 

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان

پس از لاپاراسکوپی کیست تخمدان، پیروی از دستورالعمل های مراقبتی مناسب، برای بهبود و کاهش خطر عوارض مهم است. این مراقبت ها عبارتند از:

1- مدیریت درد: برای مدیریت درد، پزشک ممکن است داروی ضد درد و التهاب تجویز کند که مصرف آن ضروری است.

2- شروع حرکت آرام: در اسرع وقت برای جلوگیری از لخته شدن خون و سایر عوارض دیگر بهتر است شروع به حرکت نماید.

3- رژیم غذایی سبک: پس از جراحی، بیمار ممکن است حالت تهوع، استفراغ یا یبوست را تجربه کند. برای جلوگیری از بروز این علائم، بیمار باید از رژیم غذایی سبک و آسان هضم مانند سوپ پیروی کند.

4- مراقبت از زخم: تمیز و خشک نگه داشتن برش ها برای جلوگیری از عفونت بسیار مهم است.

5- اجتناب از فعالیت های خاص: این فعالیت ها شامل بلند کردن اجسام سنگین، ورزش های شدید و آمیزش جنسی است.

6- فیزیوتراپی: در برخی موارد، بیمار ممکن است پس از لاپاراسکوپی کیست تخمدان نیاز به فیزیوتراپی داشته باشد. فیزیوتراپی می تواند به بهبود تحرک، کاهش درد و جلوگیری از تشکیل بافت اسکار کمک کند

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی آندومتریوز

از جمله اقدامات اولیه و مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی جراحی آندومتریوز این است که بخیه های خود را تا 48 ساعت اول پس از جراحی بطور کامل پانسمان نموده و محافظت کنید. اگر دوش گرفتید حتما بخیه ها را به آرامی با یک حوله نرم خشک کنید و با یک باند چسب کوچک مجددا روی آن ها بپوشانید. اگر هر نوع ترشح، قرمزی، تورم یا حساسیت در اطراف بخیه ها دارید، لازم است حتما به پزشک معالج خود مراجعه نمائید. از جمله نکات مهم در راستای مراقبت های لاپاراسکوپی آندومتریوز بطور موردی شامل نکات زیر می باشد:

1-عدم اقدام به رانندگی تا 48 ساعت پس از انجام لاپاراسکوپی ، زیرا بیهوشی باعث خواب آلودگی می شود.

2-استراحت کامل در رختخواب بصورت یک روز کامل.

3-خود داری  شرکت در ورزش یا استفاده از تجهیزات سنگین در حین مصرف داروهای ضد درد.

4-انجام استحمام در همان روز جراحی

5-بیمار باید به مدت 2 هفته پس از لاپاراسکوپی از وارد شدن به جکوزی خودداری کند.

مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی فیبروم رحم

بعد از جراحی فیبروم رحم از طریق لاپاراسکوپی اکثر بیماران می توانند در همان روز به خانه بروند. اما در برخی موارد ممکن است نیاز به یک شب اقامت در بیمارستان باشد.

بیماری که لاپاراسکوپی فیبروم رحم انجام می دهد، در 24 تا 48 ساعت اول بعد از عمل، انتظار کمی درد در اطراف محل جراحی طبیعی است.

پزشک بعد از عمل بر اساس سطح انرژی بیمار، برای بهبود به او انجام پیاده روی کوتاه مدت در طول روز را تشویق می کند

این جراحی بهبودی سریعی دارد و اکثر بیماران در چند روز اول پس از جراحی احساس بسیار بهتری دارند.

مصرف داروهای تجویز شده مشکل خونریزی و التهاب رحم را برای بیمار پس از چند روز برطرف خواهد کرد.

بطور کلی:

1- بیمار برای چند هفته هیچ جسم سنگینی را نباید بلند کند و یا حرکت و فشار دهد.

2- بدون ویزیت پزشک معالج و اطمینان از بهبود رابطه جنسی نداشته باشد.

3- بهبودی کامل حدود چهار تا شش هفته طول می کشد تا بهبودی داخلی امکان پذیر باشد.

نکات مهم مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی

بطور کلی مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی نباید سطحی گرفته شده و رعایت آن برای پیشگیری از هرگونه عارضه و اختلال در سلامت بیمار بسیار مهم است. پس از جراحی لاپاراسکوپی، بیمار باید مراقب باشد و این وظیفه جراح و تیم او است که پس از ترخیص از بیمارستان، دستورالعمل‌های کاملی را برای مراقبت‌های بعد از عمل ارائه دهند. پس از جراحی، پیگیری های منظم تا رضایت جراح از بهبود زخم برش در محل جراحی ضروری است. برای این منظور بیمار باید برای پیگیری در هفته اول یا دوم به جراح خود مراجعه کند. اهمیت انجام این ویزیت مجدد بسیار ضروری است زیرا مراقبت های طولانی مدت پس از عمل در طول این بازدیدها تصمیم گیری می شود.

چه زمانی برای مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی به پزشک مراجعه کنیم؟

بروز عفونت، ایجاد درد شدید ویا سوزش غیر قابل تحمل، بروز حالت تهوع و سرگیجه و یا هر حالت غیر کنترل دیگری که در روند بهبود او غیر طبیعی به نظر بیاید نشان دهنده این است که در ناحیه لاپاراسکوپی شده مشکلی ایجاد شده و باید به پزشک مراجعه نمود.

پس از اتمام و انجام عمل لاپاراسکوپی بطور کلی و متعارف بیمار باید حدود 2 تا 6 هفته پس از جراحی به پزشک خود مراجعه کنید تا از بهبودی خود مطمئن شود.

کلام پایانی

انجام لاپاراسکوپی یک روش آسان و بی خطر در جراحی است اما در عین حال نیاز به مواظبت و استراحت کامل دارد. از جمله مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی این است که بیمار باید تحت مراقبت خانواده باشد، درد را مدیریت کند، استراحت کند و به فعالیت های سبک بپردازد، رژیم غذایی سبک را دنبال کند، از برش های ایجاد شده در ناحیه جراحی شده مراقبت کند، از فعالیت های خاص اجتناب کند، عوارض را کنترل کند، سلامت خود را حفظ کند. اما در صورتی که هرگونه اختلال در روند بهبودی پیش آمد و با وجود تمام این مراقبت ها عوارضی بر بیمار ایجاد شد لازم است هرچه سریع تر خود را به پزشک معالج برساند.

سوالات متداول

بیمارانی که عمل جراحی خود را به شیوه لاپاراسکوپی انجام می دهند معمولا جهت بهبود سریع تر سوالات زیادی در ذهن دارند. که در ادامه به چند سوال متداول از دسته سوالات زیادی که در زمان مراقبت های لاپاراسکوپی مطرح است می پردازیم.

چند روز بعد از لاپاراسکوپی نیاز است تا استراحت کنیم؟

این مسئله به عواملی مانند دلیل انجام عمل (این که آیا برای تشخیص یا درمان یک بیماری استفاده شده است)، سلامت عمومی بیمار و عدم بروز هرگونه عارضه بستگی دارد. اگر برای تشخیص بیماری، عمل لاپاراسکوپی انجام داده اید، احتمالاً می توانید در عرض 5 روز فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

بعد از لاپاراسکوپی چه کارهایی نباید انجام داد؟

در 24 ساعت اول ممکن است بیشتر از حد معمول احساس خواب آلودگی کنید و آرامش عمومی بیمار مختل شود. لذا در این مدت باید یک فرد به عنوان مراقب همراه خود داشته باشید و نباید رانندگی کنید یا اقدام به فعالیت داشته باشید.

بهترین وضعیت خواب بعد از جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

بهترین حالت خواب پس از عمل این است که، پشت صاف بوده و بازوها در پهلو قرار گیرد، پاها صاف و انگشتان پا رو به سقف باشند. این موقعیت به شما کمک می کند تا خود را در یک راستا خنثی نگه دارید. اما اگر بازهم هم حس درد دارید و شک دارید که چگونه بخوابید، بهتر است به پشت بخوابید.

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا