لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

پارگی کیست تخمدان، علائم و درمان فوری آن

پارگی کیست تخمدان یکی از بیماری‌های رایج در میان بسیاری از بانوان است که اغلب با شدت مختلفی در بدن آنها ایجاد می‌شود. به طور کلی کیست تخمدان همچون کیسه‌ای است که از مایع پر شده و به شکل غیرطبیعی در ناحیه تخمدان بانوان رشد می‌کند. به طور کلی در صورت بزرگ شدن کیست امکان ترکیدن و ایجاد درد شدید در ناحیه تخمدان بانوان افزایش پیدا می‌کند. اگه شما نیز جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید در خصوص علل بروز ترکیدن کیست تخمدان و علائم رایج آن اطلاعاتی به دست بیاورید توصیه می‌کنیم که تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

علل پارگی کیست تخمدان

علل پارگی کیست تخمدان

کیسه تخمدان از جمله مشکلات شایع در میان بانوان است که معمولا در اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شود. به طور کلی پارگی کیست تخمدان یا پیش خوردگی آن ممکن است دردهای بسیار زیادی را به همراه داشته باشد و سبک زندگی بانوان را تحت تاثیر آن قرار دهد. دلایل بروز چیست تخمدان را به شما معرفی خواهیم کرد:

·        حاملگی: بانوانی که در ماه های آخر بارداری خود قرار دارند ممکن است با خطر ترکیدن کیست تخمدان مواجه شوند.

·        داروهای ضد انعقاد خون: در مواردی که بیمار از داروهای ضدانعقاد خون مصرف کند ممکن است در ترکیدن کیست تخمدان موثر باشد.

·        رابطه جنسی: از دیگر عوامل موثر در بروز ترکیدن کیست تخمدان، برقراری رابطه جنسی است. در اکثر موارد کیست‌های بزرگ در حین مقاربت دچار پارگی یا آسیب بیشتر خواهند شد.

·        بزرگ‌شدن کیست: در صورتی که کیست تخمدان رشد بسیار زیادی داشته باشد ممکن است احتمال ترکیدگی آن را افزایش دهد.

·        سابقه ابتلا به کیست: بروز کیست تخمدان در افرادی که سابقه به این عارضه مبتلا شده‌اند بیشتر است. این دسته از بانوان بیشتر در معرض خطر ترکیدن کیست تخمدان قرار می‌گیرند.

·        اختلالات هورمونی: مصرف داروهایی که در کاهش یا افزایش میزان هورمون‌های بدن تاثیرگذار هستند، ممکن است سبب بروز ترکیدگی کیست تخمدان شوند.

·        یبوست: بانوانی که تلاش بیشتری برای دفع دارند معمولا به جهت وارد شدن فشار به کیست تخمدان مستعد ایجاد ترکیدگی در آن خواهند بود. در این حالت وارد شدن فشار اصلی‌ترین عامل ترکیدن کیست تخمدان است.

علائم پارگی کیست تخمدان

اندازه کیست تخمدان مستقیمی با پارگی آن در بدن زنان و دختران خواهد داشت. در برخی موارد ممکن است کیست تخمدان به صورت اندازه‌های کوچک ایجاد شود و در ابتدا هیچ علامتی از خود نشان ندهد اما بیمار در هنگام ترکیدن آن متوجه این عارضه شود.. ازجمله علائم اصلی ترکیدن کیست تخمدان به شرح زیر است:

·        حالت تهوع شدید

·        خونریزی واژینال

·        احساس نفخ در شکم

·        احساس درد شدید در بخش ران

·        حساسیت شدید در سینه‌ها و احساس درد در هنگام لمس کردن

·        قاعدگی بی نظم

·        بروز اختلال در باروری بانوان

·        تکرر ادرار

·        احساس درد در هنگام برقراری رابطه جنسی

·        یبوست شدید

·        کاهش اشتها

·        حالت سیری یا احساس پرشدن شکم

·        کاهش میزان فشارخون

·        افزایش حرارت بدن و تب

بیشتر بدانید: پیچ خوردگی تخمدان

عوارض پاره شدن کیست تخمدان در شکم

اکثر بانوانی که با پارگی کیسه تخمدان مواجه هستند، درد‌های نسبتاً شدیدی در ناحیه شکم و لگن خود احساس می‌کنند. پس از پایان ترکیدگی کیست تخمدان مشکلات مختلف دیگری در بدن بانوان ایجاد می‌گردد که به نوعی عوارض این وضعیت محسوب می‌شود. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

· عفونت

مهم‌ترین عوارض پارگی کیسه تخمدان در بدن بانوان بروز گروهی از عفونت‌های مختلف همچون عفونت لگنی و عفونت واژن خواهد بود. در شرایطی که کیست تخمدان دچار پارگی می‌شود مایع موجود در آن به داخل بدن انتشار پیدا می‌کند. ایجاد آلودگی در بخش‌هایی که محتویات کیست در آن منتشر شده است احتمال ایجاد سپسیس را افزایش می‌دهد.

· تورشن یا پیچ‌خوردگی تخمدان

بانوانی که با پارگی کیست تخمدان مواجه شده‌اند ممکن است آثاری از پیچ خوردگی تخمدان را نیز در بدن خودرو مشاهده خواهد کرد. این حالت یکی از عوارض‌های رایج ترکیدن کیست تخمدان است که به صورت پیچ خوردن رگ‌های خونی مرتبط با تخمدان خود را نشان می‌دهد. بروز پیچ‌خوردگی تخمدان وضعیت اضطراری را برای بیمار ایجاد می‌کند و او را از حالت عادی خارج می‌سازد.

· خونریزی شدید

خونریزی واژینال از دیگر عوارض رایج پارگی کیست تخمدان است که در برخی موارد از آن به عنوان یکی از علائم رایج این اختلال نیز یاد می‌شود. معمولا میزان خونریزی واژینال با توجه به شدت ترکیدن کیست تخمدان متفاوت خواهد بود. در اکثر موارد حجم خونریزی واژینال بسیار کم است اما در صورتی که بیمار با پارگی کیست بزرگ مواجه شود ممکن است خونریزی بسیاری را تجربه کند.

راه‌های تشخیص پارگی کیست تخمدان

پارگی کیسه تخمدان معمولاً همراه با برخی علائم مختلف است که در بخش قبلی به آنها اشاره کردیم. پزشک با بررسی بیمار و انجام معاینه بدنی، نسبت به تشخیص پارگی کیست تخمدان اقدام می‌کند. از دیگر راه‌های تشخیص پارگی یا ترکیدن کیست تخمدان به شرح زیر است:

·        سی‌تی اسکن

·        آزمایش خون

·        تست ادرار

·        تست کشت واژن

·        تست حاملگی

·        سونوگرافی

درمان پارگی کیست تخمدان

در اکثر موارد پزشک برای درمان این عارضه روش‌های زیر را برای بیمار مد نظر قرار می‌دهد.

·        دارو درمانی: در این حالت پزشک برای بیمار مصرف برخی داروهای مسکن را تجویز می‌کند.

·        استراحت مداوم: استراحت مداوم و کم کردن میزان تحرک بدن در کاهش شدن درد موثر خواهد بود.

·        تزریق مایعات به داخل ورید و تزریق خون: در صورتی که بیمار خون بسیار زیادی در حین ترکیدن کیست تخمدان از دست داده باشد احتمال دارد که پزشک دستور تزریق خون را بدهد.

·        جراحی در موارد حاد: در صورتی که بیمار در شرایط وخیم قرار گیرد ممکن است پزشک از روش جراحی استفاده کند.

راه‌های پیشگیری از پارگی کیست تخمدان

در یک جمع‌بندی کلی زمانی که کیست به بیشترین اندازه خود می‌رسد عبارتی دیگر بزرگتر می‌شود احتمال ترکیدگی آن افزایش پیدا خواهد کرد و هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود نخواهد داشت. موارد ممکن است پزشکان برای حذف کیست‌های بزرگ که عوارض بسیار زیادی را در بدن بیمار ایجاد می‌کند برخی روش‌های تخصصی همچون جراحی لاپاراسکوپی استفاده کند.

پاره شدن کیست تخمدان چقدر خطرناک است؟

در صورتی که ترکیدن کیست تخمدان به صورت خفی و با علائم کم صورت گیرد هیچگونه خطری برای بیمار به همراه نخواهد داشت. در مواردی که کیست‌های بزرگ دچار پارگی شدید می‌شوند، ممکن است لازم شود که تدابیر درمانی بسیار تخصصی برای بهبود وضعیت بیمار صورت گیرد. چراکه عدم توجه به این موضوع باعث خونریزی شدید در بدن بیمار می‌شود‌.

سوالات متداول پارگی کیست تخمدان

1.    پاره شدن کیست تخمدان در بارداری خطرناک است؟

احتمال بروز ترکیدن کیست تخمدان در دوره بارداری معمولا کم است و حداکثر در ۵ درصد بارداری‌ها امکان وقوع آن وجود دارد.

2.    اگر کیست بترکه چی میشه؟

وارد شدن آسیب جدی به لوله‌های فالوپ و انتشار مواد آلوده کیست که در نهایت منجر به بروز تأثیراتی در ناباروری بانوان می‌شود، ازجمله خطراتی رایج این عارضه خواهد بود.

3.    آیا پاره شدن کیست تخمدان در دختر مجرد اتفاق می‌افتد؟

بروز ترکیدن کیست تخمدان ارتباطی به وضعیت تاهل بانوان ندارد و امکان پارگی آن در دختران جوان و مجرد نیز وجود خواهد داشت.

نتیجه گیری

پارگی کیست تخمدان یکی از بیماری‌های رایج در میان زنان و بانوان است که اغلب با دلایل مختلفی همچون نوسانات هورمونی، رابطه جنسی، فشار شدید و یا ورزش‌های تهاجمی، بزرگ شدن بیش از اندازه کیست و ابتلا به عفونت لگنی یا آندومتریوز ایجاد می‌شود.

این بیماری در موارد شدیدتر ممکن است مشکلاتی همچون ایجاد عفونت شدید، پیچ‌خوردگی تخمدان یا خونریزی واژینال را به همراه داشته باشد. توصیه می‌شود که بیماران در هنگام احساس درد شدید در ناحیه شکم و لگن خود حتماً به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه نمایند تا احتمال بروز خطرات گسترده‌تر این عارضه کاهش پیدا کند.

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا