لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

پیچ خوردگی تخمدان، علائم و درمان آن

پیچ خوردگی تخمدان، یکی از اتفاقات بسیار شایع در دوران بارداری بانوان است که بافت تخمدان به طور ناگهانی به دور خود می‌پیچد و گره ای ایجاد می‌کند که فشار زیاد بر روی عروق و عصب‌ها دارد و با درد همراه است. این فشار می‌تواند منجر به قطع جریان خون به تخمدان شده و بافت‌ آن را تخریب کند. در این مقاله به طور کامل در مورد علت بروز و نحوه درمان و پیشگیری از پیچ خوردن تخمدان صحبت کردیم.

علت پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان چیست؟

پیچ خوردگی تخمدان وضعیتی اورژانسی است که تخمدان به ناحیه گردن خود یا بافت‌های اطراف پیچ می‌خورد و منجر به قطع جریان خون و ایجاد مشکلات جدی می‌شود. این مشکل به حدی برای بانوان مهم است که اگر به موقع رسیدگی لازم انجام نشود، تخمدان آسیب دیده و حتی بافت آن به طور کامل تخریب شده باید حتما برداشته شود. باید ذکر کنیم که این اتفاق در هر سنی و هر دوره ای احتمال بروز دارد و مختص به دوران بارداری نیست.

علت پیچ خوردگی تخمدان چیست؟

دلایل مختلفی برای ایجاد پیچ خوردگی تخمدان در هر فرد وجود دارد که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره خواهیم داشت اما باید بدانید که هیچ یک از این موارد به عنوان دلیل قطعی نیز شناخته نشده اند و فقط به عنوان عوامل موثر می‌توا از آن ها نام برد.

·         وجود توده تخمدانی

·         طویل بودن لوله های رحمی

·         داشتن تخمدان پلی کیستیک

·         بارداری و افزایش سایز تخمدان

·         انجام حرکات سنگین ورزشی ناگهانی

·         داشتن کیست تخمدان بزرگ

·         حرکت های ناگهانی در فعالیت های جنسی

·         استفاده از دارو های جلوگیری از بارداری که موجب افزایش سایز تخمدان می‌شوند.

·         تغییرات در سطوح هورمون‌های جنسی مثل استروژن و پروژسترون موجب حجیم شدن تخمدان شده و احتمال پیچ خوردگی را افزایش می‌دهد.

علائم پیچ خوردگی تخمدان

اولین علائمی که مشکل پیچ خوردگی تخمدان در خانم ها نمایان می‌شود، درد بسیار شدید ناگهانی همراه با حالت تهوع است. اغلب بانوان در این زمان با انقباضات شدید زیر شکم مواجه خواهند شد. علائم معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می‌شوند و سریعا ادامه پیدا می‌کنند. درد زیر شکم به مقدار خیلی زیاد در یک یا دو طرف شکم احساس می‌شود و عفونت های ادراری در برخی افراد به وجود می‌آید. در واقع باید بدانید که علائمی بسیار مشابه با درد آپاندیس دارد و ممکن است که پزشک را گمراه سازد. این علائم در بانوان متفاوت است و ممکن است که یک شخص فقط با همان درد و انقباضات روبرو شود و هیچ حالت تهوعی نداشته باشد.

تشخیص پیچ خوردگی تخمدان

در ابتدا حتما معاینات بالینی توسط بهترین متخصص زنان انجام می‌شود و بعد از اخذ شرح حال از بیماران، شکم و لگن نیز بررسی می‌شود. در مرحله بعدی حتما سونوگرافی واژینال استفاده می‌شود و تمامی نواحی تخمدان و لوله فالوپ و رحم نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. آزمایش خون و ام آر آی نیز حتما برای تشخیص پیچ خوردگی تخمدان انجام می‌شود.

درمان پیچ خوردگی تخمدان چگونه است؟

درمان پیچ خوردگی تخمدان به صورت اورژانسی انجام می‌شود و در بسیاری از موارد نیازمند جراحی فوری است. هدف از جراحی، باز کردن پیچ خوردگی تخمدان و بازگردانی خون به تخمدان است. جراحی پیچیدگی تخمدان به صورت لاپاراسکوپی با استفاده از سوراخ‌های کوچک یا جراحی باز با استفاده از برش‌ بزرگتر انجام می‌شود.

بیشتر بدانید: بهترین متخصص انکولوژیست در سنندج 

آیا می‌توان از پیچ خوردگی تخمدان پیشگیری کرد؟

پیچ خوردگی تخمدان اغلب ناگهانی برای بانوان رخ می‌دهد، با این حال، برخی اقدامات احتیاطی در کاهش خطر پیچ خوردگی تخمدان مؤثر هستند. اگر سوابق قبلی از مشکلات تخمدان یا توده‌ های تخمدانی داشتید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

برخی افراد به علت داشتن کیست های تخمدانی، در معرض پیچ خوردگی تخمدان هستند، که تصویربرداری منظم توسط پزشک به تشخیص و پیشگیری آن کمک می‌کند. همچنین گاهی مشکلات هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک نیز موجب بروز این مشکل می‌شود که شا در این مورد باید برای بیماری های دیگر خود، اقدامات درمانی لازم را انجام دهید تا بتوانید تا حد ممکن از مشکل پیچ خوردن تخمدان پیشگیری کنید.

نتیجه گیری

پیچ خوردگی تخمدان در دسته مشکلات ناگهانی برای بانوان است که درد بسیار شدیدی دارد و باید در سریع ترین زمان ممکن، درمان شود زیرا انسداد جریان خون برای تخمدان موجب از کار انداختن این اندام می‌شود. تقریبا هیچ کاری برای پیشگیری از این مشکل وجود ندارد و روش ای درمان آن فقط با استفاده از جراحی می‌باشد. توصیه بر این است که حتما برای رفع این مشکل سریعا به بهترین متخصص زنان در سنندج مراجعه نمایید و اقدامات لازم را انجام دهید.

سوالات متداول

پیچ خوردگی تخمدان منجر به نازایی می‌شود؟

پیچ خوردگی تخمدان می‌تواند به دلیل آسیب به بافت‌های تخمدان منجر به نازایی شود و حتما منجر به برداشتن تخمدان شود، به همین دلیل درمان سریع اهمیت دارد.

پیچ خوردگی تخمدان در خانم‌های باردار اتفاق می‌افتد؟

پیچ خوردگی تخمدان در خانم های باردار به دلیل افزایش حجم تخمدان و یا تغییرات هورمونی شدید قابل رخداد است که برای جنین هم خطرات بسیار زیادی را به همراه دارد.

احتمال پیچ خوردگی تخمدان به صورت مکرر وجود دارد؟

در برخی افراد پیچ خوردگی تخمدان به صورت مکرر اتفاق می‌افتد که باید بررسی های بیشتر توسط متخصص زنان در این زمینه انجام گیرد زیرا این مورد بسیار ناخوشایند است و عوارض و خطرات جدی دارد. گاهی این اتفاق نشانه از بیماری دیگر زنانه برای فرد است و باید حتما جهت جلوگیری از بروز اینگونه مشکلات، ابتدا آن ها رفع شوند.

عمل جراحی پیچ خوردگی تخمدان خطرناک است؟

عمل جراحی پیچ خوردگی تخمدان به عنوان یک جراحی فوری محسوب می‌شود و نیاز به مهارت و تجربه جراح دارد. نوع جراحی به ویژگی‌های هر فرد بستگی دارد و بر اساس شرایط شخص انتخاب می‌گردد اما به هر حال باید بدانید که هر نوع از این عمل بسیار حساس بوده و می‌تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا