لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

کرایوتراپی دهانه رحم چیست؟

کرایوتراپی دهانه رحم یک روش درمانی است که برای از بین بردن سلول‌های پیش سرطانی یا زگیل‌های دهانه رحم استفاده می‌شود. در این روش، از گاز منجمد به نام نیتروژن مایع استفاده می‌شود. نیتروژن مایع با وارد کردن سرما به ناحیه مورد نظر، موجب انقباض سلول‌ها می‌شود و آن‌ها را از بین می‌برد.

کرایوتراپی دهانه رحم یا فریز کردن دهانه رحم

کرایواتراپی دهانه رحم یا فریز کردن دهانه رحم

کرایوتراپی دهانه رحم( Cervical cryotherapy)  یا فریز کردن دهانه رحم یک روش درمانی است که در آن از گاز نیتروژن سرد استفاده می‌شود تا سلول‌های غیرطبیعی و آسیب دیده در دهانه رحم از بین برود. این روش برای درمان برخی از سلول‌های مشکوک به سرطان و بافت غیرعادی استفاده می‌شود. همچنین، این روش برای کنترل خونریزی دهانه رحم نیز کاربرد دارد.

در این روش، گاز نیتروژن تا دمای بسیار پایین سرد می‌شود و به صورت مستقیم بر روی ناحیه مورد نظر در دهانه رحم اعمال می‌شود. سلول‌های غیرسالم در اثر سرما بهبودیافته و تخریب می‌شوند و در نتیجه سلول‌های سالم و جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند. مدت زمان انجام فریز کردن دهانه رحم  بین 10 تا 15 دقیقه است. این روش درمانی با موفقیت بالایی همراه است و در حدود 90 درصد موارد موجب بهبود می‌گردد.

بیشتر بخوانید: یائسگی چیست؟

ویژگی‌های کرایوتراپی دهانه رحم

در بخش زیر، به بیان مهم‌ترین ویژگی‌های کرایوتراپی دهانه رحم می‌پردازیم.

 • ایجاد تغییر در بافت آسیب دیده: سرما به عنوان عامل درمانی، می‌تواند تغییراتی در بافت آسیب دیده دهانه رحم ایجاد کند. این تغییرات شامل کاهش التهاب، کاهش اندازه زخم‌ها، ترمیم بافت آسیب دیده و بهبود کلی وضعیت دهانه رحم است.
 • کاهش التهاب و التیام بافت: سرما به عنوان یک روش درمانی ضد التهاب عمل می‌کند و می‌تواند به کاهش التهاب در دهانه رحم و مناطق مجاور کمک کند. این موضوع می‌تواند به تسریع فرآیند التیام بافت و بهبود وضعیت عمومی دهانه رحم کمک کند.
 • کاهش خونریزی: یکی از علائم و مشکلاتی که ممکن است در دهانه رحم وجود داشته باشد، خونریزی است. کرایوتراپی می‌تواند به کاهش خونریزی از دهانه رحم کمک کند.
 • روش غیر جراحی: یکی از ویژگی‌های بارز کرایوتراپی این است که یک روش غیر جراحی است. بنابراین در این روش درمانی نیازی به ایجاد برش و جراحی نیست بلکه از طریق اعمال سرما، رحم بهبود پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید: جواب آزمایش پاپ اسمیر

ویژگی‌های کرایوتراپی دهانه رحم

کرایوتراپی دهانه رحم چگونه انجام می‌شود؟

روند انجام کرایوتراپی دهانه رحم به شرح زیر است:

 • آماده‌سازی: قبل از انجام کرایوتراپی باید لباس مخصوصی که به شما داده می‌شود را بپوشید. بعد باید لباس خود را از کمر به پایین در بیاورید. سپس از شما خواسته می‌شود روی میز معاینه دراز بکشید  و پاهایتان را در رکاب‌ ویژه قرار ‌دهید.
 • معاینه: پزشک یک وسیله به نام اسپکولوم را در واژن شما قرار می‌دهد تا دیواره‌های واژن را باز کند. ممکن است پزشک از دستگاه کولپوسکوپ برای معاینه دقیق‌تر دهانه رحم استفاده کند تا تمام سلول‌های غیرطبیعی را شناسایی کند.
 • انجام کرایوتراپی: پزشک ابزاری به نام کرایوپروب را وارد واژن شما می‌کند و آن را بر روی دهانه رحم فشار می‌دهد. سپس پزشک گاز نیتروژن را به دمای بسیار پایین ( حدود منفی 50 درجه سانتیگراد) تنظیم می‌کند که باعث سرد شدن فلز کرایوپروب و ایجاد یک گلوله یخی روی دهانه رحم می‌شود. این گلوله یخی سلول‌های غیرطبیعی را از بین می‌برد. ممکن است شما در طی انجام کرایوتراپی احساس لرز یا کرمپ داشته باشید؛ این حس پاسخ طبیعی بدن به سرما و تغییر دما در ناحیه درمانی است.
 • مدت زمان: برای دستیابی به نتیجه بهتر، پزشک کرایوپروب را برای مدت حدود سه دقیقه روی دهانه رحم نگه می‌دارد. سپس آن را برمی‌دارد و به محض اینکه یخ آب شد، مرحله کرایوتراپی را تکرار می‌کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت‌ های بعد از کربوکسی تراپی واژن

مدت زمان انجام کرایوتراپی دهانه رحم چقدر است؟

به طور معمول، کل روند کرایوتراپی دهانه رحم حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. همانطور که در بخش فوق بیان کردیم ممکن است در طول این فرایند احساس لرزش یا کرمپ داشته باشید. پس از پایان یافتن کرایوتراپی ، شما می‌توانید به طور معمول به فعالیت‌های روزمره خود برگردید.

مراقبت‌های بعد از کرایوتراپی دهانه رحم

بعد از انجام کرایوتراپی دهانه رحم، مراقبت‌های زیر لازم است.

 • خودداری از رابطه جنسی: پزشک به شما توصیه می‌کند تا برای یک دوره زمانی معین (معمولا 3 هفته) از رابطه جنسی خودداری کنید. این توصیه به منظور بهبودی و ترمیم دهانه رحم است.
 • عدم استفاده از تامپون: در این دوره زمانی، بهتر است از استفاده از تامپون خودداری کنید تا از عفونت و ترشحات غیرطبیعی جلوگیری شود.
 •  انجام تست پاپ اسمیر: پس از گذشت سه ماه از انجام کرایوتراپی،  طبق تجویز پزشک باید تست پاپ اسمیر را انجام دهید. این تست به منظور بررسی و تشخیص وجود سلول‌های سرطانی در دهانه رحم است.
 • استفاده از قرص‌های ضدبارداری: اگر قبل از فریز کردن دهانه رحم از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کردید، می‌توانید پس از انجام فریز کردن نیز از همان قرص‌ها استفاده کنید. بهتر است با پزشک خود درباره استفاده از قرص‌های ضدبارداری در این مرحله مشورت کنید.

نتیجه‌گیری

کرایوتراپی دهانه رحم یکی از روش‌های درمانی است که برای درمان تغییرات پیش سرطانی و بافت آسیب دیده دهانه رحم استفاده می‌شود. در این روش، از سرمای شدید و موقتی به عنوان عامل درمانی استفاده می‌شود تا سلول‌های غیرطبیعی و آسیب دیده در دهانه رحم از بین برود. در این شیوه درمانی گاز نیتروژن سرد به عنوان یک روش متداول برای ایجاد سرما استفاده می‌شود.

مهم است بدانید که تشخیص و تعیین نیاز به کرایوتراپی توسط پزشک صورت می‌گیرد و این روش تحت نظر پزشک متخصص انجام می‌شود.

سوالات متداول

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا