لوگو دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی
Search
Close this search box.
دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

بهترین دکتر کولپوسکوپی در سنندج

کولپوسکوپی (Colposcopy) تصویری از سطح گردن رحم، واژن و اندام تناسلی داخلی را به کمک دستگاه کولوپوسکوپ به تصویر می‌کشد. این روش دید وسیعی برای تشخیص عادی بودن یا غیر طبیعی بودن بافت ناحیه رحمی به پزشک می‌دهد. در صورت وجود بیماری، تشخیص به موقع و درمان درست با کمک پزشک حاذق به روند بهبود کمک می‌کند.

کولپوسکوپی

خانم دکتر یوسفی شارمی، جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی بهترین دکتر کولپوسکوپی در سنندج هستند. ایشان، فوق تخصص جراحی سرطان زنان و تنها دارنده فلوشیپ انکولوژی در استان کردستان شهر سنندج و استان‌های همجوار بوده و می‌توانند در درمان این بیماری به شما کمک کنند.

علت انجام کولپوسکوپی

اگر بعد از انجام تست پاپ اسمیر و معاینات لگنی، پزشک موارد غیر طبیعی در ناحیه مورد نظر مشاهده کند، تست کولپوسکوپی تجویز می‌شود. این موارد غیر طبیعی شامل تست مثبت پاپ اسمیر یا ابتلا به HPV است. این تست محیط رحم را به لحاظ التهاب، احتمال وجود سلول‌های سرطانی، سلول‌های پیش سرطانی که مستعد سرطان هستند را بررسی می‌کند.

بیشتر بدانید: آزمایش HPV در سنندج

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

اگر تست پاپ اسمیر را قبلا تجربه کرده باشید، باید گفت که کولپوسکوپی نیز شبیه به همان تست است. انجام این تست تنها به مدتی بین 10 تا 20 یا 20 تا 30 دقیقه، بسته به شرایط بیمار، زمان می‌برد. تست بدون درد است. به همین جهت، در شرایطی انجام می‌شود که نیازی به بیهوش کردن مراجعه کننده یا استفاده از داروی بی‌حسی نیست. این تست، به دو روش نمونه برداری از دهانه رحم و نمونه برداری از واژن انجام می‌شود که در مورد آن‌ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

نمونه برداری از دهانه رحم

در روش نمونه برداری از دهانه رحم، پزشک دستگاه کولپوسکوپ را وارد واژن می‌کند و دستگاه را به سمت دهانه رحمی هدایت می‌کند. به کمک وسیله‌ای به نام سواب پنبه‌ای که آغشته به اسید استیک یا ید است، مخاط اطراف دهانه رحم را پاک می‌کند. سپس، با کمک دوربین از دهانه رحم عکسبرداری می‌کند. در صورت مشاهده بافت غیر طبیعی، عمل بیوپسی را انجام می‌دهد و نمونه را به آزمایشگاه ارسال می‌کند.

نمونه برداری از واژن

در روش نمونه برداری از واژن همان مراحل نمونه برداری از دهانه رحم که در قسمت مربوطه به آن اشاره شد، انجام می‌شود. تنها تفاوت این است که برای نمونه برداری از واژن، دستگاه بعد از ورود به واژن، نقاط اطراف واژن و دیواره آن را را بررسی کرده و در صورت مشاهده بافت مشکوک نمونه برداری می‌کند.  

آمادگی جهت انجام عمل کولوپوسکوپی

بعد از اینکه پزشک برای شما تست با کولوپوسکوپ را تجویز کرد، تا 48 ساعت قبل از انجام تست موارد زیر را رعایت کنید:

·        رابطه جنسی برقرار نکنید.

·        از تامپون استفاده نکنید.

·        از مصرف داروهای مرتبط با واژن که پزشک قبلا تجویز کرده بوده است خودداری کنید.

·        اگر باردار هستید، موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

آیا عمل کولپوسکوپی درد دارد؟

خیر، عمل تست با دستگاه کولپوسکوپ دردی ندارد. به همین جهت، از هیچ نوع داروی بیهوشی یا بی حسی در انجام تست استفاده نمی‌شود. مگر اینکه نمونه برداری انجام شده باشد که ممکن است با درد کمی همراه باشد. البته، ازآنجایی‌که، محدوده تست با ید یا اسید سیتریک تمیز می‌شود، ممکن است در همان لحظه کمی سوزش حس کنید.

بعد از کولپوسکوپی چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد از انجام کولپوسکوپی، با توجه به اینکه نمونه برداری انجام می‌شود یا خیر، ممکن است با عوارض متفاوتی روبرو شوید. با اطلاع از اینکه چه عوارضی ممکن است پیش رو باشد، بهتر می‌توانید بعد از انجام تست از خود مراقبت کنید. مهم‌تر اینکه، بعد از خونریزی نترسید!

·        اگر نمونه برداری انجام دادید، ممکن است دچار خونریزی جزیی شده و کمی درد داشته باشید. ممکن است کمی ترشحات قهوه‌ای یا سیاه رنگ نیز داشته باشید.

·        اگر نمونه برداری انجام ندادید، تا 48 ساعت بعد از این تست، ممکن است تنها لکه بینی داشته باشید.  

هزینه آزمایش کولپوسکوپی

هزینه این تست با نمونه برداری یا بدون نمونه برداری یکسان است. برای آگاهی از مبلغ این آزمایش، با مطب پزشک مربوطه تماس برقرار کنید تا از قیمت به روز این تست مطلع شوید.

اقدامات لازم بعد از انجام آزمایش کولپوسکوپی

بعد از تست با دستگاه کولپوسکوپ، در صورتی که درد داشتید می‌توانید از مسکن‌هایی که بدون نسخه داده می‌شود استفاده کنید. اما، بهتر است در این زمینه، مشکل به وجود آمده را با پزشک مربوطه در میان بگذارید. در مورد خونریزی بعد از این تست نیز می‌توانید از پد بهداشتی استفاده کنید. تا یک هفته بعد از تست نیز، از برقراری رابطه جنسی و استفاده از تامپون خودداری کنید.

بررسی نتیجه کولپوسکوپی رحم

آماده شدن نتیجه آزمایش حدود یک هفته طول می‌کشد. نتایج غیر طبیعی نشان دهنده موارد احتمالی زیر است.

·        زگیل دهانه رحم

·        نشان دهنده عفونتی چون HPV

·        التهاب دهانه رحم یا سرویسیت

·        وجود سلول‌های پیش سرطانی در دهانه بافت رحم

·        سرطان دهانه رحم

·        پولیپ غیر سرطانی دهانه رحم

بررسی نتیجه کولپوسکوپی رحم

بیشتر بدانید: پولیپ رحم

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

هر علائمی در بدن می‌تواند خبری از یک اتفاق بدهد که درون بدن در حال رخ دادن است. بنابراین، هر زمان که دچار خونریزی شدیدی در واژن شدید به پزشک مراجعه کنید. از دیگر عوامل می‌تواند بوی بد واژن، درد شدید معده و تب و لرز باشد.  

نتیجه گیری

در صورتی‌که، دچار خونریزی شدید در دوران قاعدگی و درد در ناحیه شکم بودید، باید به بهترین متخصص زنان در سنندج مراجعه کنید. در این شرایط پزشک با کولپوسکوپی سعی می‌کند نشانه‌ای از وجود بیماری پیدا کند. کولپوسکوپی وسیله‌ای است که بعد از ورود به دهانه رحم، با بزرگنمایی این بخش و عکسبرداری از آن بافت‌های طبیعی را از غیر طبیعی تشخیص می‌دهد. در صورتی‌که، بافت غیر طبیعی بود، از آن نمونه برداری می‌کند.

سوالات متداول کولپوسکوپی

1.در چه صورت درباره تست کولپوسکوپی باید پزشک را در جریان بگذارید؟

در صورتی که به داروهای خاصی حساسیت دارید یا باردار هستید، حتما باید با پزشک صحبت کنید.

2.عوارض کولپوسکوپی چیست؟

خونریزی شدید، عفونت و درد لگن از عوارض بعد از انجام این تست است.

3.چه زمانی باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنیم؟

در صورتی که در دوران قاعدگی خونریزی شدید داشتید یا دچار لرز، تب و درد شدید در ناحیه شکم بودید، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

دکتر سیده ریحانه یوسفی شارمی

متخصص زنان
جراح متخصص زنان، زایمان و نازایی
فوق‌ تخصص جراحی سرطان زنان (انکولوژی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا